| 27-01-2013, 23:09:41 YALLE tak ladnie piszesz o bezrobociu itp.a ja ci powiem tyle zapytaj kogos a moze tak zapytaj chemika lub kogos kto na takim temacie sie zna ,komu to nie jest obce a dowiesz sie jak naprawde to jest i zobaczysz jak truje sie ludzi ale to moje zdanie |
|
| 28-01-2013, 09:00:26 Wytwórnia mas bitumicznych gdyby powstała to musiałaby być daleko od zabudowań i życia ludzi. Lokalizacja takiej wytwórni to nie taka prosta sprawa. Tu jednak jest mowa o mobilnej... Sama wytwórnia a centrum mobilne to jednak pewna różnica. Jak nie ma kontaktu na linii władza miasta - mieszkańcy to powstaje tyle niedomówień i każdy co zrozumiałe boi się zagrożeń. Takie decyzje powinny być szeroko przedyskutowane z mieszkańcami, bo inaczej władza jest kompletnie nieodpowiedzialna. Nie wiem czy były jakieś spotkania/dyskusje w tej sprawie czy nie... |
|
| 28-01-2013, 12:01:34 Słuszne są obawy mieszkańców co do planowanej na ul Spóldzielczej inwestycji pt. Mobilna Wytwórnia Mas Bitumicznych. W rozporządzeniu ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i lesnictwa z dnia 14.07.1998 r Wytwórnie Mas Bitumicznych znajdują sie na wykazie inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, albo mogacych pogorszyć stan środowiska.
Na szczęście przedsięwzięcie to jest na etapie uzgodnień i nie powiedziane jest, że zostanie zrealizowane.
Z mojej posiadanej wiedzy mogę państwa poinformować o procedurach obowiązujących przy tego typu zakładach.
Zainteresowany budową Wytwórni inwestor, zwraca się do Burmistrza o zamiarze realizacji przedsięwziecia. Odpwiedzią urzędu jest nakaz sporządzenia przez firmę raportu oddziaływania na środowisko. Burmistrz występuje następnie do Starostwa Powiatowego o sporzadzenie opini co do prawidłowości raportu.
O wszczetym postepowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwziecia, czyli Mobilnej Wytwórni Mas Bitumicznych powiadomić się powinno mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjety tj poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego, stronie internetowej i nie zaszkodzi przekazać informacje za pomocą mediów lokalnych.
Od decyzji istnieje prawo odwolania.
Dlaczego o planowanej i kontrowersyjnej inwestycji nie ma pełnej, fachowej informacji? Komu na tym zależy?
Przy okazji co z Biogazownią lokalizowana przy byłej Fabryce Maszyn? |
|
| 28-01-2013, 20:20:17 Komuszku mam male pytanko powiedz mi lub wytumacz mieszkam na ul.Grunwaldzkiej i widze z okna to co tam sie dzieje i nie wiem co o tym myslec ,piszesz ze jeszcze ta inwestycja jest w trakcie ,to znaczy jeszcze nie ma postawionej kropki nad I,ale patrzac to co tam robia to sam nie wiem ,czy juz decyzja zapadla czy jeszcze nie prosze Cie bardzo o odpowiedz |
|
| 28-01-2013, 20:40:47 Przykro mi ale nie wiem na jakim etapie jest ta sprawa. Może jakiś radny wypowie się w tym temacie? Jeśli nie poradzisz sobie z pozyskaniem informacji, to postaram się pomóc.Mogę jeszcze raz wyrazić w imieniu swoim i sądzę dużej części mieszkańców oburzenie na działanie wladz w zakresie informacji. Czyżby chciano ukryć tą śmierdzącą sprawę, a potem przerzucać odpowiedzialność z urzędu na urząd? Na ten czas nie mam dojścia do wielu dzialań które rozgrywają się w kuluarach. Jeśli odzyskam mandat to będzie mi łatwiej. pozdrawiam. |
|
| 29-01-2013, 12:01:43 Do Rafels1.
Pragnę wrócić do wczorajszej rozmowy dotyczacej etapu budowy Mobilnej Wytwórni Mas Bitumicznych. Tak jak obiecałem wykonałem dzisiaj kilka telefonów do instytucji które wg. mnie mają wpływ na decyzje o wydaniu lub wstrzymaniu pozwolenia na budowę tego zakładu.
Chcę wszystkich uspokoić, ale nie uśpić w czujności, że działania inwestora są na początkowym etapie tj. sporządza on raport oddziaływania Wytwórni na środowisko. Dziwne, że w tym raporcie nie ma informacji o wpływie produkcji na zdrowie ludzi.
W decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji Wytwórni Mas Bitumicznych szczegółowo ustala się;
-rodzaj i miejsce realizacji inwestycji
- warunki wykorzystania terenu
- wymagania dotyczące ochrony środowiska
- monitoring oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
a człowiek, jego zdrowie jest pomijane.
Piszę o tym problemie nie dlatego, żeby demonizować sprawę, straszyć,przeszkadzać władzy, utrudniać komuś działalność gospodarczą i może uruchomienie nowych miejsc pracy. Chodzi o kontynuowanie,wdrażanie i realizację przez władzę naszego miasta wcześniej określanej w mediach, w dyskusjach wizji naszego Strzyżowa, czyli ośrodka usług sportowo- rekreacyjnych, czystego środowiska, zielonych płuc dla mieszkańców nie tylko gminy ale też okolic Rzeszowa i Krosna.
Inwestycje tak, ale nie kosztem zdrowia społeczeństwa. Poszukiwać inwestorów proekologicznych, ale również stwarzać młodym, lokalnym przedsiębiorcom warunki na rozpoczynanie i rozwijanie biznesu, ale na równych, przejrzystych warunkach.
Zachęcam, głownie mieszkańców okolicy gdzie ma powstać Wytwornia do monitorowania działań instytucji wydającej zgodę na uruchomienie produkcji oraz samego inwestora.
Myślę, że ta dyskusja wpłynie na rozsądne i rozważne decyzje decydentów. Obym się nie mylił. Nie chcę aby kolejny raz życzeniowa dyskusja a także nasze obawy dotyczące Strzyżowa nie zostały zmarginalizowane, niesłyszale i błache dla rządzących. Cierpliwość ludzka ma swoje granice.
. |
|
| 29-01-2013, 18:51:08 Do Komuszka dziekuje za odpowiedz ja probuje cos zadzialac jestem na etapie sprawdzenia gdzie przebiega granica lub rejon NATURA 2000 po sobotniej konsultacji sprobuje cos odpisac mam razem z moimi przyjaciolmi na uczelni w Krosnie cos wiecej dowiedziec sie na ten temat ,co niektorzy pracownicy moi wykladowcy pracowali kiedys w podobnych branzach przemyslu ,ich wiedza moze okazac sie bardzo pozyteczna jeszcze raz wielkie dzieki Komuszku pozdrawiam |
|
| 29-01-2013, 19:06:28 Teren lokalizacji zakładu "zachacza" o obszar objęty Naturą 2000 plus bliskość Stobnicy i Wisloka. Takie są fakty, ale rzeczywistość może być mniej optymistyczna. Tutaj są duże pieniądze, prawo i przepisy można ominąć. Im więcej zdobędziemy informacji tym dla sprawy lepiej. Pozdrawiam. |
|
| 30-01-2013, 19:32:43 Natura 2000 kod obszaru:PLH180030
http://obszary.natura2000.org.pl/index.php? s=obszar&id=591
Jednak nie każdemu było na rękę żeby ten obszar był pod ochroną... W Uchwale Nr XXXI/290/09Rady Miejskiej w Strzyżowiez dnia 18 czerwca 2009r. w sprawie zaopiniowania projektowanych w granicach administracyjnych Gminy Strzyżów obszarów Natura 2000. rada miejska negatywnie zaopiniowała proponowany do utworzeniana na terenie Gminy Strzyżów obszar ochrony Natura 2000 ,, Wisłok Środkowy wraz z dopływami" ciekawe dlaczego... |
|
| 30-01-2013, 19:45:01 W świetle prawa krajowego, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.Nr 213, poz. 1397) przedsięwzięcie należy do rodzajów przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, tj.:przedsięwzięć określonych w § 3 ust. 1 pkt 22: instalacje do produkcji mas bitumicznych.
Do najistotniejszych negatywnych oddziaływań, związanych z realizacją i funkcjonowaniem takiego przedsięwzięcia ze względu na stan środowiska i warunków życia ludzi należy zaliczyć :
wpływ na warunki aerosanitarne (ochrona powietrza),
wpływ na warunku akustyczne (hałas),
wytwarzanie odpadów.
Wytwórnia mas bitumicznych nie może graniczyć bezpośrednio z terenami, na których obowiązują dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku, określone w rozporządzeniu Ministra środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 120, poz .826) Również przenośna!
Oddziaływanie akustyczne wytwórni mas bitumicznych rozpatruje się w odniesieniu do wartości normatywnych, określonych dla terenów uznanych za chronione przed hałasem. Ochrona przed hałasem są objęte praktycznie wszystkie tereny, których funkcja wiążę się z przebywaniem ludzi. O ochronie terenów przed hałasem decydują ustalenia planów zagospodarowania przestrzennego, w razie braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ocena dokonana na podstawie faktycznego zagospodarowania i wykorzystania terenu.
Dopuszczalny poziom hałasu na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej to 50 dB w dzień i 40 dB w nocy, natomiast zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego 55 dB w dzień i 45 dB zw nocy. ( z tego co wiem to najbliższy dom jednorodzinny jest po drugiej stronie ulicy)
Podstawowymi źródłami hałasu na terenie takiego przedsięwzięcia będą bezpośrednie źródła hałasu liniowe, punktowe i powierzchniowe:
ładowarki – 80 dB
system przenośników - 80 dB
mieszalnik - 90 dB
agregat prądotwórczy – 85 dB.
W związku z prowadzeniem prac przy budowie planowanych obiektów mogą powstawać następujące rodzaje odpadów:
odpady materiałów i elementów budowlanych oraz infrastruktury drogowej: gruz betonowy, ceglany i ceramiczny,
odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych,
odpady asfaltów, smół i produktów smołowych,
odpady i złomy metaliczne oraz stopów metali,
gleba i ziemia w tym urobek z pogłębiania i tłuczeń,
Część z tych odpadów (np. gleba zanieczyszczona substancjami niebezpiecznymi, opakowania po substancjach niebezpiecznych) należy do odpadów niebezpiecznych i w związku z tym należy je traktować w sposób szczególny. W wyniku procesu technologicznego polegającego na produkcji mas bitumicznych będą generowane odpady, zarówno niebezpieczne jak i inne niż niebezpieczne.
Moim zadaniem mozna tą inwestecję jeszcze zablokować! |
|