Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Dodaj tekst
Grupa Śpiewacza


Historia zespołu 


Grupa Śpiewacza "STRYKI I STRYJENKI" powstała w 2006 roku przy Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie.
W skład grupy wchodzą osoby z całego regionu. Instruktorem i opiekunem zespołu jest Jacek Wojtuń. Obecnie zespół występuje z towarzyszeniem akordeonu, oraz harmonijki ustnej.
Repertuar grupy od zawsze był różnorodny i bogaty. Składają się na niego ok.200 unikalnych pieśni z regionu Pogórza i Rzeszowszczyzny.
Podczas występów zespół posługuje się tradycyjną gwarą, typową dla naszego regionu.
Grupa występuje w stroju z okolic Strzyżowa z XVIII wieku. Zespół bierze udział w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych.
Oto ważniejsze osiągnięcia Grupy Śpiewaczej "Stryki i Stryjenki".
- Grand Prix na Festiwalu Artystycznej Twórczości Seniorów w Stalowej Woli.
- I miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej "O Złotą Podkowę" w Ryglicach.
- I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Folklorystycznym "Do Korzeni" w Rzeszowie.
- I miejsce w Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie.
- I miejsce na Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli.
- I miejsce w X Rzeszowskim Konkursie Kapel Ludowych w Rzeszowie.
- I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Kapel “Do Korzeni”. - I miejsce na Festiwalu "Bo Radość Jest w Nas" w Stalowej Woli.
- I miejsce na Festiwalu Kultury Galicyjskiej w Dębicy.
- I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. - II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Boguchwale.
- II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.
- II miejsce na Festiwalu "Pogórzańska Nuta" w Dynowie. - III miejsce w Rzeszowskim Konkursie "Do Korzeni" w Rzeszowie.
- III miejsce w Konkursie Zespołów Ludowych "Kropa" w Korczynie.
- III miejsce w Konkursie Śpiewaków Ludowych ”Pogórzańska Nuta” w Dynowie.
- III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Tyczynie.
- III miejsce na Przeglądzie "Pogórzańska Nuta" - Dynów.
- III miejsce w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych "Wykopki" w Głogowie Młp.
- III miejsce w Konkursie "Pogórzańska Nuta" w Dynowie.
Wyróżnienia:
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Ogólnopolski Konkurs - Zespołów Ludowych Stylizowanych - Szydłowiec.
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Śpiewaczych - Tyczyn.
- Konkurs Zespołów Śpiewaczych i Kapel "Kropa" - Korczyna .
- Wojewódzki przegląd zespołów ludowych - Głogów.
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Przegląd Pogórzańska Nuta - Dynów.
- Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Głogów.
- Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice.
- Konkurs "Pogórzańska Nuta" - Dynów.
- Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek - Kalwaria Pacławska.
- Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Dynów.
- Przegląd Wiejskich Zespołów Śpiewaczych - Tyczyn.
Jury konkursów, na których występował zespół podkreślało zawsze: oryginalny charakter grupy, autentyczność stroju, umiejętność posługiwania się gwarą, dobrą intonację, pomysłowość prezentacji scenicznych i poczucie humoru.
W chwili obecnej zespół liczy 12 osób. Pewnym novum jest wyodrębnienie męskiej grupy śpiewaczej "Stryki", oraz żeńskiej grupy śpiewaczej "Stryjenki", które to prezentują zapomniane pieśni ludowe w formie a' capella. Na konkursowych scenach prezentują się również nasi soliści, zdobywając wysokie lokaty.
Serdecznie dziękuję byłym i obecnym członkom zespołu, którzy przenoszą nas w dawne czasy, a także publiczności, która zawsze wspierała zespół dobrym słowem i brawami.
A tradycyjnie kłaniają się Wam nisko, aż po samo kolanisko Ci, którzy dotychczas dla Was grali i śpiewali.
Jacek Wojtuń
Tel. 600 559 360
(dodano: 28-07-2023)
Sukces zespołu "Stryki i Stryjenki'
Dla wszystkich miłośników rodzimego folkloru mamy miłą wiadomość. Otóż 20 września 2020r na XXV Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, przy bardzo silnej konkurencji zdobyliśmy zaszczytne wyróżnienie. Warto było pomęczyć się na próbach i wylać trochę potu. Pozdrawiamy śpiewająco - Grupa Śpiewacza "STRYKI I STRYJENKI", działająca przy DK "Sokół" w Strzyżowie.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 24-09-2020)
"Stryki i Stryjenki" wciąż występują.Pomimo trwającej pandemii Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" działająca od prawie 15 lat przy DK "Sokół" wciąż wyjeżdża i występuje. 9 sierpnia zespół wziął udział w prestiżowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Solistów Ludowych "Pogórzańska Nuta" w Dynowie. Przegląd odbył się w nieco okrojonej formie, jeśli chodzi o udział w nim publiczności, natomiast zespoły nie zawiodły i licznie przybyły do Dynowa. Ogółem w imprezie wzięło udział 25 zespołów i solistów z całego Podkarpacia. Całość wydarzenia była bardzo starannie przygotowana przez organizatorów, a przesłuchania konkursowe stały na bardzo wysokim poziomie. Nasza grupa wystartowała w kategorii a capella. Szczerze mówiąc nie czujemy się zbyt dobrze w śpiewie bez akompaniamentu. Pomimo tego udało nam się zdobyć zaszczytne III miejsce. Chciałoby się więcej, ale i tak cieszymy się się bardzo.
Rok 2020 zapowiada się dla Grupy Śpiewaczej "Stryki i Stryjenki" niezwykle ciekawie. W zespole pojawiły się nowe osoby, nowe stroje i nowy repertuar. Dodatkowo utworzyliśmy męską Grupę Śpiewaczą "Stryki", która będzie wykonywać stare, zapomniane pieśni w formie a capella.
Przed nami jeszcze ok. 5 przeglądów folklorystycznych, a więc życzcie nam powodzenia. Mamy nadzieję, że szczęście nam dopisze i pomnożymy bogatą listę dyplomów i nagród.
Wszystkich miłośników folkloru serdecznie pozdrawiamy - Stryki i Stryjenki

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 20-08-2020)
Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" - Strzyżów
Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej - XXXVI KROPA - Korczyna 2020.Była to świetnie zorganizowana impreza, stojąca na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki wystąpiła w tradycyjnych strojach strzyżowskich, wykonując trzy zapomniane pieśni. W konkursie wzięło udział 25 zespołów: kapel, grup śpiewaczych, solistów śpiewaków i solistów instrumentalistów. Imprezę poprowadził jak zwykle z humorem aktor - Stanisław Jaskułka. A my już dziś myślimy o następnej "Kropie" wyszukując unikalny repertuar z naszego regionu, który wzbudziłby uznanie jury i publiczności.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 04-08-2020)

Koncentracja jest kluczową umiejętnością, która powinna być rozwijana, jeśli ma się odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie. Żyjemy w epoce przeciążenia informacyjnego, w której tak wiele rzeczy wymaga naszej uwagi, a wiele osób traci zdolność do koncentracji na dłuższy czas. Praca z postaci z kreskówek kolorowanki ma sposób na utrzymanie jednego zaangażowanego i zabawne, jak również poprawić ich koncentrację.Czytaj więcej (kategoria: Fotoblog, dodano: 27-07-2020, odsłon: 909)
Godowa moja wioska
Pamiętajmy, iż dbając o środowisko dbamy o nasze wspólne dobro!Apeluję oraz proszę, szczególnie wszystkich mieszkańców Godowej, ale również wszystkich przebywających na ternie naszej wsi o nie śmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono. Przyszła długo wyczekiwana wiosna i wszyscy chcielibyśmy cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Jednak z przykroscią muszę stwierdzić, iż od lat walczymy z narastającym zjawiskiem zaśmiecania trenu naszej wsi- w szczególności terenu dróg gruntowych, brzegów rzeki, lasów, rowów oraz poboczy.

Mając na względzie estetyczny wygląd wsi i zdrowie mieszkańców , bądźmy świadomi i nie wywoźmy odpadów do lasów czy też nie wyrzucajmy ich do przydrożnych rowów. Zabronione jest także spalanie ich w domowych piecach. Proszę mieć świadomość, że wszystkie te działania zagrażają nam samym, przyrodzie i środowisku w którym żyjemy.

Nie przechodźmy obojętnie obok porzuconych śmieci, gdyż każy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym i schludnym miejscu. Dbajmy wszyscy razem o ład i porządek. Zapewnijmy sobie samym i przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom majątek w postaci czystych lasów, rzek i przede wszystkim pięknej przyrody.

pytam się ;

Gdzie jest sołtys, radni, burmistrz (z naszej wsi) , nowy proboszcz
Czy tego nie widzą ?


Z poważaniem PM
(kategoria: Notatki osobiste, dodano: 16-04-2020)
15 lat działalności ZESPOŁU "STRYKI I STRYJENKI"
GRUPA ŚPIEWACZA "STRYKI I STRYJENKI" powstała w 2006 roku przy Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie, z połączenia Grupy Śpiewaczej "Wujanki" i Zespołu Harmonijek Ustnych "Stryki". Celem utworzenia zespołu było upowszechnianie dawnego, często zapomnianego folkloru najbliższych okolic Strzyżowa.
W skład grupy wchodzą panie i panowie seniorzy, ale nie tylko. Ilość członków zespołu w okresie jego działalności wahała się od 8 do 14 osób. W 2008 roku dołączył do zespołu dołączył znakomity akordeonista Edward Górz, który akompaniuje grupie do chwili obecnej. Wprowadzono równocześnie instrumenty perkusyjne takie jak: kołatka, janczary bębenek, tamburyno, co znacznie poprawiło brzmienie zespołu.
Repertuar strzyżowskiej grupy śpiewaczej od zawsze był bardzo różnorodny i bogaty. Składają się na niego unikalne - często zapomniane pieśni i przyśpiewki z regionu Pogórza, które wciąż są odkrywane w okolicznych miejscowościach.
Podczas występów zespół posługuje się dawną gwarą typową dla naszego regionu, co stanowi jego duży atut sceniczny.
Początkowo grupa prezentowała się w popularnych strojach rzeszowskich i krośnieńskich. Jednak po niedługim czasie udało się uzupełnić kostiumernię o niepowtarzalny strój z okolic Strzyżowa - z okresu XIX wieku. Taka zmiana znacznie poprawiła wizerunek grupy i nadała jej oryginalny wygląd. Należy podkreślić, że strój strzyżowski należy do grupy strojów pogórzańskich. Utrzymany jest więc głównie w odcieniach bieli. Do jego wykonania użyto naturalnych materiałów: lnu i bawełny i sukna. Szczególnie unikalnymi częściami stroju są kobiece katanki, chusty czepcowe oraz męskie płótnianki. Dodam, że pierwowzór stroju wykonaliśmy jeszcze w roku 1985 na podstawie badań terenowych, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
Od początku swego istnienia grupa "Stryki i Stryjenki" aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego regionu, występując na licznych imprezach i uroczystościach. Zespół bierze również udział w licznych festiwalach, konkursach i przeglądach folklorystycznych. Oto ważniejsze osiągnięcia grupy:
I miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej - "O Złotą Podkowę" w Ryglicach.
I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Folklorystycznym "Do Korzeni" w Rzeszowie.
I miejsce na Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie.
I miejsce na Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli.
I miejsce w X Rzeszowskim Konkursie Kapel Ludowych w Rzeszowie.
I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Kapel “Do Korzeni”.
II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Twórczości Seniorów w Boguchwale.
II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.
III miejsce w Rzeszowskim Konkursie "Do Korzeni" w Rzeszowie.
III miejsce w Konkursie Zespołów Ludowych Kropa - Korczyna.
III miejsce w Konkursie Śpiewaków Ludowych ”Pogórzańska Nuta” w Dynowie.

Wyróżnienia:
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Ogólnopolski Konkurs - Zespołów Stylizowanych - Szydłowiec.
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Wojewódzki Konkurs Autentycznych Zespołów Ludowych - Korczyna.
- Wojewódzki przegląd zespołów ludowych - Głogów.
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Przegląd Pogórzańska Nuta - Dynów.
- Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Głogów.
- Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice.
- Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej.

Nagród i dyplomów wciąż przybywa, o czym świadczy ich bogata kolekcja zgromadzona w Domu Kultury i do których obejrzenia zapraszamy.
Jury konkursów, na których występował zespół podkreślało zawsze: oryginalny charakter grupy, autentyczność stroju, umiejętność posługiwania się gwarą, dobrą intonację, pomysłowość prezentacji scenicznych i poczucie humoru.
Już niedługo, bo w styczniu zespół zmierzy się z kolejnym wyzwaniem artystycznym. Weźmie on bowiem udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Mamy nadzieję, że piękne, unikatowe pastorałki z naszego regionu, przypadną do gustu jury festiwalu i publiczności.
Myślę, że pomimo upływu czternastu lat, "Stryki i Stryjenki" nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i nadal z sukcesami będą krzewić podkarpacki folklor.
Chociaż zespół z zasady nie obchodzi hucznych rocznic, to jednak jego wkład w odnajdywaniu i przywracaniu tego co odeszło, jest ogromny. Dziś na repertuar grupy składa się około 200 unikalnych i pięknych pieśni ludowych z regionu W chwili obecnej grupa liczy 11 osób (6 pań i 5 panów). Pewnym novum jest wyodrębnienie męskiej grupy śpiewaczej "Stryki', która będzie prezentować stare pieśni i ballady ludowe w formie a' capella (bez akompaniamentu).
Warto dodać, że dzięki przychylnosci dyrektora DK Pana Pawła Bukały, udało się pozyskać nowe stroje dla zespołu.
Podsumowując. Serdecznie dziękuję byłym i obecnym członkom zespołu, którzy podczas prezentacji scenicznych przenosili nas w dawne, niezwykłe czasy, a także szerokiej publiczności, która zawsze wspierała nas dobrym słowem i brawami.
A tradycyjnie kłaniają się wam nisko, aż po samo kolanisko - ci, którzy dotychczas dla Was grali i śpiewali:
Anna Haber, Anna Rokita, Czesława Szaro, Halina Zimna, Emilia Bator, Maria Ryszkowska, Maria Preisner, Katarzyna Domaradzka, Alicja Włosek, Maria Czaja, Maria Fiołek, Maria Baran, Teresa Baran, Barbara Kocan, Ewa Knaź, Eugeniusz Zimny, Edward Górz, Leszek Szlachta, Andrzej Sowa, Kazimierz Wiśniowski, Edward Gadzina, Józef Knaź, Cezary Jaworek, oraz instruktor i opiekun Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI" -
Jacek Wojtuń

https://www.facebook.com/strykiistryjenki/

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 14-03-2020)
PLEBISCYT - OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 - NOWINY

Zapraszam przyjaciół i znajomych do głosowania na mnie w plebiscycie OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 - Nowiny


https://nowiny24.pl/p/kandydat/jacek-wojtun%2C114740 9/


(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 03-02-2020)
V Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej.

https://www.facebook.com/strykiistryjenki/
Z przyjemnością informujemy miłośników folkloru, że w dniu 25 stycznia 2020 roku Grupa Śpiewacza ''STRYKI I STRYJENKI'' ze Strzyżowa, zdobyła wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacłwaskiej. Cieszymy się bardzo????
https://www.facebook.com/strykiistryjenki/(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 31-01-2020)
Zespół "SINGLE"
Skład zespołu "SINGLE"
Kamil Wojtuń - gitary, śpiew
Darek Jodłowski - gitara bas., śpiew
Sławek Grochowski - perkusja
Jasiek Piórkowski - harmonijka, gitara.

Zespół działa przy Domu Kultury 'Sokół" w Strzyżowie. Wykonuje własne kompozycje (muzyka i teksty) w klimatach od Blues rocka do Hard rocka. W zespole grają muzycy wystepujący od wielu lat w lokalnych grupach muzycznych.

Repertuar zespołu:
1. Zielone Lata
2. Pieniądz
3. Nieludzki świat
4. Mery Dion
5. Przyśpieszenie
6. W twoich oczach
7. Muzyczka
8. Mówiłaś do mnie
9. Wróżka
10. Bo miłość jest jedna
11. Życia sens
12. Słowa
13.W tej wojnie
14. Deklaracje
15. Będziemy Rocka grać.

Chetnie zagramy dla Was za przysłowiowy łyk piwa i miskę zupy ;)
Jest czego posłuchać, więc zapraszamy do współpracy i na nasze koncerty.
"SINGLE".


(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 12-12-2019)
Menu
 

 
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Nie no kolego zamknąć to może nie. Sam prowadzę tego typu portal i wiem z czym to się wiąże. Moim zdaniem strona o sporych możli...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Ciekawy przepis
Rogaliki z kremem
Składniki: ½ litra mleka 10 dag drożdży 1 cukier waniliowy ¾ szklanki cukru 5 jajek ¾ kostki margaryny szczypta soli 1,5 kg mąk...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij