Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Dodaj tekst
Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" - Strzyżów
Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej - XXXVI KROPA - Korczyna 2020.Była to świetnie zorganizowana impreza, stojąca na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki wystąpiła w tradycyjnych strojach strzyżowskich, wykonując trzy zapomniane pieśni. W konkursie wzięło udział 25 zespołów: kapel, grup śpiewaczych, solistów śpiewaków i solistów instrumentalistów. Imprezę poprowadził jak zwykle z humorem aktor - Stanisław Jaskułka. A my już dziś myślimy o następnej "Kropie" wyszukując unikalny repertuar z naszego regionu, który wzbudziłby uznanie jury i publiczności.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 04-08-2020)

Koncentracja jest kluczową umiejętnością, która powinna być rozwijana, jeśli ma się odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie. Żyjemy w epoce przeciążenia informacyjnego, w której tak wiele rzeczy wymaga naszej uwagi, a wiele osób traci zdolność do koncentracji na dłuższy czas. Praca z postaci z kreskówek kolorowanki ma sposób na utrzymanie jednego zaangażowanego i zabawne, jak również poprawić ich koncentrację.Czytaj więcej (kategoria: Fotoblog, dodano: 27-07-2020, odsłon: 35)
Godowa moja wioska
Pamiętajmy, iż dbając o środowisko dbamy o nasze wspólne dobro!Apeluję oraz proszę, szczególnie wszystkich mieszkańców Godowej, ale również wszystkich przebywających na ternie naszej wsi o nie śmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono. Przyszła długo wyczekiwana wiosna i wszyscy chcielibyśmy cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Jednak z przykroscią muszę stwierdzić, iż od lat walczymy z narastającym zjawiskiem zaśmiecania trenu naszej wsi- w szczególności terenu dróg gruntowych, brzegów rzeki, lasów, rowów oraz poboczy.

Mając na względzie estetyczny wygląd wsi i zdrowie mieszkańców , bądźmy świadomi i nie wywoźmy odpadów do lasów czy też nie wyrzucajmy ich do przydrożnych rowów. Zabronione jest także spalanie ich w domowych piecach. Proszę mieć świadomość, że wszystkie te działania zagrażają nam samym, przyrodzie i środowisku w którym żyjemy.

Nie przechodźmy obojętnie obok porzuconych śmieci, gdyż każy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym i schludnym miejscu. Dbajmy wszyscy razem o ład i porządek. Zapewnijmy sobie samym i przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom majątek w postaci czystych lasów, rzek i przede wszystkim pięknej przyrody.

pytam się ;

Gdzie jest sołtys, radni, burmistrz (z naszej wsi) , nowy proboszcz
Czy tego nie widzą ?


Z poważaniem PM
(kategoria: Notatki osobiste, dodano: 16-04-2020)
15 lat działalności ZESPOŁU "STRYKI I STRYJENKI"
GRUPA ŚPIEWACZA "STRYKI I STRYJENKI" powstała w 2006 roku przy Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie, z połączenia Grupy Śpiewaczej "Wujanki" i Zespołu Harmonijek Ustnych "Stryki". Celem utworzenia zespołu było upowszechnianie dawnego, często zapomnianego folkloru najbliższych okolic Strzyżowa.
W skład grupy wchodzą panie i panowie seniorzy, ale nie tylko. Ilość członków zespołu w okresie jego działalności wahała się od 8 do 14 osób. W 2008 roku dołączył do zespołu dołączył znakomity akordeonista Edward Górz, który akompaniuje grupie do chwili obecnej. Wprowadzono równocześnie instrumenty perkusyjne takie jak: kołatka, janczary bębenek, tamburyno, co znacznie poprawiło brzmienie zespołu.
Repertuar strzyżowskiej grupy śpiewaczej od zawsze był bardzo różnorodny i bogaty. Składają się na niego unikalne - często zapomniane pieśni i przyśpiewki z regionu Pogórza, które wciąż są odkrywane w okolicznych miejscowościach.
Podczas występów zespół posługuje się dawną gwarą typową dla naszego regionu, co stanowi jego duży atut sceniczny.
Początkowo grupa prezentowała się w popularnych strojach rzeszowskich i krośnieńskich. Jednak po niedługim czasie udało się uzupełnić kostiumernię o niepowtarzalny strój z okolic Strzyżowa - z okresu XIX wieku. Taka zmiana znacznie poprawiła wizerunek grupy i nadała jej oryginalny wygląd. Należy podkreślić, że strój strzyżowski należy do grupy strojów pogórzańskich. Utrzymany jest więc głównie w odcieniach bieli. Do jego wykonania użyto naturalnych materiałów: lnu i bawełny i sukna. Szczególnie unikalnymi częściami stroju są kobiece katanki, chusty czepcowe oraz męskie płótnianki. Dodam, że pierwowzór stroju wykonaliśmy jeszcze w roku 1985 na podstawie badań terenowych, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
Od początku swego istnienia grupa "Stryki i Stryjenki" aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego regionu, występując na licznych imprezach i uroczystościach. Zespół bierze również udział w licznych festiwalach, konkursach i przeglądach folklorystycznych. Oto ważniejsze osiągnięcia grupy:
I miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej - "O Złotą Podkowę" w Ryglicach.
I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Folklorystycznym "Do Korzeni" w Rzeszowie.
I miejsce na Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie.
I miejsce na Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli.
I miejsce w X Rzeszowskim Konkursie Kapel Ludowych w Rzeszowie.
I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Kapel “Do Korzeni”.
II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Twórczości Seniorów w Boguchwale.
II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.
III miejsce w Rzeszowskim Konkursie "Do Korzeni" w Rzeszowie.
III miejsce w Konkursie Zespołów Ludowych Kropa - Korczyna.
III miejsce w Konkursie Śpiewaków Ludowych ”Pogórzańska Nuta” w Dynowie.

Wyróżnienia:
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Ogólnopolski Konkurs - Zespołów Stylizowanych - Szydłowiec.
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Wojewódzki Konkurs Autentycznych Zespołów Ludowych - Korczyna.
- Wojewódzki przegląd zespołów ludowych - Głogów.
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Przegląd Pogórzańska Nuta - Dynów.
- Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Głogów.
- Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice.
- Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej.

Nagród i dyplomów wciąż przybywa, o czym świadczy ich bogata kolekcja zgromadzona w Domu Kultury i do których obejrzenia zapraszamy.
Jury konkursów, na których występował zespół podkreślało zawsze: oryginalny charakter grupy, autentyczność stroju, umiejętność posługiwania się gwarą, dobrą intonację, pomysłowość prezentacji scenicznych i poczucie humoru.
Już niedługo, bo w styczniu zespół zmierzy się z kolejnym wyzwaniem artystycznym. Weźmie on bowiem udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Mamy nadzieję, że piękne, unikatowe pastorałki z naszego regionu, przypadną do gustu jury festiwalu i publiczności.
Myślę, że pomimo upływu czternastu lat, "Stryki i Stryjenki" nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i nadal z sukcesami będą krzewić podkarpacki folklor.
Chociaż zespół z zasady nie obchodzi hucznych rocznic, to jednak jego wkład w odnajdywaniu i przywracaniu tego co odeszło, jest ogromny. Dziś na repertuar grupy składa się około 200 unikalnych i pięknych pieśni ludowych z regionu W chwili obecnej grupa liczy 11 osób (6 pań i 5 panów). Pewnym novum jest wyodrębnienie męskiej grupy śpiewaczej "Stryki', która będzie prezentować stare pieśni i ballady ludowe w formie a' capella (bez akompaniamentu).
Warto dodać, że dzięki przychylnosci dyrektora DK Pana Pawła Bukały, udało się pozyskać nowe stroje dla zespołu.
Podsumowując. Serdecznie dziękuję byłym i obecnym członkom zespołu, którzy podczas prezentacji scenicznych przenosili nas w dawne, niezwykłe czasy, a także szerokiej publiczności, która zawsze wspierała nas dobrym słowem i brawami.
A tradycyjnie kłaniają się wam nisko, aż po samo kolanisko - ci, którzy dotychczas dla Was grali i śpiewali:
Anna Haber, Anna Rokita, Czesława Szaro, Halina Zimna, Emilia Bator, Maria Ryszkowska, Maria Preisner, Katarzyna Domaradzka, Alicja Włosek, Maria Czaja, Maria Fiołek, Maria Baran, Teresa Baran, Barbara Kocan, Ewa Knaź, Eugeniusz Zimny, Edward Górz, Leszek Szlachta, Andrzej Sowa, Kazimierz Wiśniowski, Edward Gadzina, Józef Knaź, Cezary Jaworek, oraz instruktor i opiekun Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI" -
Jacek Wojtuń

https://www.facebook.com/strykiistryjenki/

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 14-03-2020)
PLEBISCYT - OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 - NOWINY

Zapraszam przyjaciół i znajomych do głosowania na mnie w plebiscycie OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 - Nowiny


https://nowiny24.pl/p/kandydat/jacek-wojtun%2C114740 9/


(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 03-02-2020)
V Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej.

https://www.facebook.com/strykiistryjenki/
Z przyjemnością informujemy miłośników folkloru, że w dniu 25 stycznia 2020 roku Grupa Śpiewacza ''STRYKI I STRYJENKI'' ze Strzyżowa, zdobyła wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacłwaskiej. Cieszymy się bardzo????
https://www.facebook.com/strykiistryjenki/(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 31-01-2020)
Pytanie o Kulturę
WojtunJacek

27-01-2020, 10:33:56
[ edytuj ] [ cytuj ]
PYTANIE O KULTURĘ.
Szanowni podatnicy. Pora zdać sobie sprawę ze stanu klultury w Mieście i Gminie, a co za tym idzie przyjrzeć się Domowi Kultury "Sokół" w Strzyżowie.
Marazm wystepujący w Kulturze, to nie brak kompetencji, czy zła praca dyrektorów placówki, lecz wyłacznie brak kwalifikacji zawodowych jej pracowników.
od lat istnieje w sektorze Kultury system kształcenia:
muzyków, choreografów, akustyków, elektryków, operatorów filmowych, fotografów, animatorów dla dzieci i dorosłych, instruktorów rekreacji, itp.
Tymczasem co mamy w strzyzowskim Domu Kultury?Pustki!
Praktycznie żadne stanowisko nie jest obsadzone fachowcem. Jak wiec w takich warunkach ma się rozwijać życie kulturalne?
Zapewniam Was: to nie źli dyrektorzy, lecz brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej jest przyczoną wielkiego krachu w strzyżowskiej kulturze.
Instruktor d/s folkloru -
Jacek Wojtuń


(dodano: 27-01-2020)
SONDA
Myślę, że watro przeprowadzić w Strzyżowiaku sondę społeczną odnośnie dotacji na Kulturę. Niech wypowiedzą się sami podatnicy, czy tegoroczna dotacja na Kulturę powinna byc:
a. niższa
b. wyższa
c. taka sama.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 26-01-2020)
Fraszki
Fraszkę dedykuję sprawującej obowiazki dyrektora "Sokola" - Annie Słowik.
MIANOWANIE
Żeby mu chęć do lotu zbrzydła,
dostał nasz"Sokół" z betonu skrzydła.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 23-01-2020)
Ręka rękę myje...
"REKA REKĘ MYJE", czyli moje spostrzeżenia po spotkaniu z Burmistrzem Strzyżowa - Waldemarem Górą.Do spotkania doszło 22.01.20r. w niemiłej atmosferze w gabinecie dyrektora Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie.Pomimo tego, ze przygotowywalem się właśnie do próby z Grupa Śpiewaczą "Stryki i Stryjenki", Burmistrz zapragnał udzielić mi repremendy w obecności pełniącej obowiązki dyrektora 'Sokoła" - Anną Słowik.Na spotkaniu dowiedzialem się, że muszę się podporzadkowac nowo mianowanej we wszystkich decyzjach tych dobrych i tych złych. Nie zrobił na Burmistrzu wrazenia fakt, że złożyłem doniesienie do Prokuratury o kradzieżach w Domu Kultury.Dowiedzialem się natomiast, ze zabrania działalności zespołowi "SINGLE", ktory z wielkim trudem powstał na poczatku grudnia 2019r. przy Domu Kultury. Nie przemowił do niego argument, iż poczyniliśmy prywatne zakupy sprzętu muzycznego, a także naprawiliśmy zdewastowany sprzet DK, aby zespół mógł działać. Mało tego Pan Burmistrz oświadczył, że nie zwróci nam pieniędzy. Watków tej hańbiącej rozmowy było więcej, ale na tym poprzestanę.Jacek WojtuńInstrtuktor DK "Sokoł" w Strzyżowie.

(dodano: 23-01-2020)
Menu
 

 
Informacje
Sonda
Czy lepiej w ramach budżetu organizować w Strzyżowie:
kilka dużych wydarzeń kultularnych (imprez i koncertów)
wiele mniejszych imprez
jet mi to obojętne
Pogoda
Wasze opinie o NAS
/Dział o funkcjonowaniu portalu strzyzowiak.pl. Każda opinia jest dla nas bardzo ważna, dziękujemy za opinie dobre jaki i te złe...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Ciekawy przepis
APRICOT DAILY - Wytrawny, owocowy drink na wieczór
40 ml wódki 20 ml apricot brandy 10 ml soku cytrynowego bitter lemon do uzupełnienia Wszystkie składniki, oprócz bitter lemon, oraz kos...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 04-08-2020 o godzinie 11:04 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" - Strzyżów
Ostatnie komentarze
Newsletter
Zapisz się na Newsletter

Adres e-mail:

Boks reklamowy

Szybka Reklama w strzyzowiak.pl
Natychmiastowe dodanie reklamy!
Niskie ceny, duża odlądalność, spora klikalność!
Widząc tą reklame wiesz jak będzie wyglądać twoja reklama!

Kalendarz wydarzeń
sierpień, 2020
pnwtśrczptsbnd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
· wizytówka polecenie ·
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij