Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Gminy powiatu

Gmina Strzyżów
gmina strzyżów
Gmina Strzyżów jest największą gminą powiatu – zajmuje obszar 140,23 km2, które zamieszkuje około 21 tys. mieszkańców. Obejmuje ona aż 14 sołectw:  Bonarówka, Brzeżanka, Dobrzechów, Gbiska, Glinik Charzewski, Glinik Zaborowski, Godowa, Łętownia, Tropie, Wysoka Strzyżowska, Zawadka, Żarnowa i Żyznów.              
Gmina ma charakter rolniczo – przemysłowy. Ze względu na to, iż siedzibą gminy jest miasto powiatowe, tereny te rozwijają się dość szybko. Gmina może pochwalić się dobrą infrastrukturą techniczną, jest zgazyfikowana i zwodociągowana.
Intensywnie rozwija się prywatny sektor gospodarki, działa tu wiele firm usługowych, handlowych.
Gmina Strzyżów jest także niezwykle atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji. W samym Strzyżowie działa Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji oferujące aktywny wypoczynek na krytej pływalni, a zimą białe szaleństwa na stokach narciarskich. Na terenie gminy znajdują się również ścieżki edukacyjno – rekreacyjne, a sama gmina leży w obrębie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i Strzyżowsko – Sędziszowskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.
Gmina Strzyżów obfituje również w zabytki architektoniczne – na szczególną uwagę turysty zasługują kościół parafialny p.w Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Bożego Ciała w Strzyżowie, cerkiew w Bonarówce pochodząca z połowy XIX wieku, a miłośników tajemnic II wojny światowej z pewnością zainteresuje tunel kolejowy zbudowany przez Niemców w latach 1942 – 1943.

 

Gmina Czudec

gmina czudecGmina Czudec zajmuje powierzchnię 85 km2 i liczy ok. 11,5 tys. mieszkańców. Położona jest w północnej części powiatu strzyżowskiego. Gmina ma charakter rolniczo – przemysłowy, ale z powodu bliskości Rzeszowa staje się zapleczem rozwijającego się ośrodka wojewódzkiego.
Gmina wciąż się rozwija – poprawia się infrastruktura, powstają nowe podmioty gospodarcze, rozbudowywana jest sieć kanalizacyjna. W Czudcu działa oczyszczalnia ścieków, istnieje wysypisko śmieci. Gmina jest zgazyfikowana i w części zwodowociągowana.
W Czudcu działa hotel „Kaczarnica”, hotel OENiPAS i ośrodek wypoczynkowy PKP, czynny w sezonie letnim.
W Babicy działa wyciąg narciarski. Atrakcją przyrodniczą gminy jest rezerwat przyrody Wielki Las, który rozciąga się na powierzchni ponad 88 ha we wsi Pstrągowa w przysiółku Wola. Rezerwat powstał, aby chronić zachowane fragmenty drzewostanu buka. Na tym terenie spotyka się też siedliska rzadkich roślin, m.in. buławnika mieczolistnego, gnieźnika leśnego, kłokoczki południowej czy obrazku alpejskiego, oraz siedliska cennych gatunków fauny: puszczyka uralskiego i kozioroga bukowieckiego.
Jedną z atrakcji turystycznych gminy Czudec są wykopaliska archeologiczne – VX – wieczne ruiny zamku, które znajdują się na Górze Zamkowej wznoszącej się nad ośrodkiem wypoczynkowym.

Gmina Frysztak gmina frysztak

Gmina Frysztak leży w południowo – zachodniej części powiatu strzyżowskiego, zajmuje powierzchnię 90 km2, zamieszkuje ją około 10,7 tys. mieszkańców. Gmina ma charakter rolniczy – najczęściej uprawiane są ziemniaki i zboża, jednak warunki klimatyczne i terenowe sprzyjają uprawie owoców i warzyw.
Infrastruktura techniczna jest słabo rozwinięta, co jednak powinno się wkrótce zmienić – władze gminy podejmują działania w celu jej poprawy. Obecnie dość intensywnie rozwija się przedsiębiorczość prywatna – powstają niewielkie firmy produkcyjne, usługowe i handlowe.
Atutem gminy Frysztak jest przyroda – leży w obrębie Czarnirzecko – Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, a aż 40% całej powierzchni gminy stanowią obszary chronione. Wśród wielu atrakcji wartych uwagi turysty wymienić można przełom Wisłoka, rezerwat na Górze Chełm.
Oprócz atrakcji przyrodniczych warto zobaczyć tunel w Cieszynie – Stępinie, który został zbudowany w czasie II wojny światowej przez Niemców. Wiadomo, że w roku 1941 Hitler spotkał się tam z Mussolinim.
Frysztak dysponuje również ośrodkiem rekreacyjnym z hotelem i odkrytym basenem.

Gmina Niebylec gmina niebylec

Gmina Niebylec położona w południowo – wschodniej części powiatu zajmuje powierzchnię 104 km2, które zamieszkuje 10,9 tys. osób. Obejmuje 11 sołectw: Baryczkę, Bliziankę, Gwoździankę, Gwoźnicę Dolną, Gwoźnicę Górną, Jawornik Niebylecki, Konieczkową, Lutczę, Małówkę, Niebylec i Połomię.
Gmina ma charakter rolniczy – dominuje uprawa zbóż i ziemniaków oraz hodowla bydła. We wsi Połomia aż 100 ha powierzchni zajmują plantacje malin.
Mimo rolniczego charakteru gminy i braku zakładów przemysłowych infrastruktura techniczna jest dość dobrze rozwinięta. Wpływ na to z pewnością ma fakt, iż przez gminę biegnie droga krajowa nr 9: Radom – Rzeszów – Barwinek oraz trasa międzynarodowa E – 371 prowadząca na południe Europy.
Atutem gminy jest przyroda i urokliwe krajobrazy – m.in. Hyżniańsko – Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu oraz zabytki i i baza rekreacyjna – m.in. hotele w Niebylcu i Jaworniku Niebyleckim.
Nie lada gratką dla wielbicieli ciekawostek jest fakt, że w Gwoźnicy co roku organizowane są mistrzostwa Polski w karambolu... i by najmniej nie chodzi tu o samochodowe kraksy, ale o bilard.

Gmina Wiśniowa gmina wiśniowa

Gmina Wiśniowa to najmniejsza gmina powiatu strzyżowskiego. Zajmuje obszar 83,3 km2, które zamieszkuje 8,6 tys. mieszkańców. Gmina położona jest w dolinie Wisłoka wśród wzniesień Pogórza. Obejmuje 13 sołectw: Jaszczurowa, Jazowa, Kalembina, Kozłówek, Kożuchów, Markuszowa, Niewodna, Oparówka, Pstrągówka, Różanka, Szufnarowa, Tułkowice, Wiśniowa.
Na terenie gminy dominują uprawy zbóż, ziemniaków, buraków, coraz większe znaczenie mają uprawy warzyw i owoców – malin, porzeczek, truskawek.
Brak w gminie przemysłu, działa tu natomiast wiele firm prywatnych, m.in. przetwórnia owoców, firma meblarska, firmy budowlane, itp.
Gmina może się pochwalić dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą techniczną – wszystkie sołectwa są zgazyfikowane, większość korzysta z wodociągów, w gminie działa oczyszczalnia ścieków, budowana jest sieć kanalizacyjna.
Turysta przebywający w gminie Wiśniowa powinien odwiedzić majątek ostatnich właścicieli dóbr – Mycielskich, który, mimo, iż od kilkudziesięciu lat ulega dewastacji, wciąż wart jest uwagi turysty choćby z uwagi na jego historię. Wart polecenia jest również zabytkowy kościółek w Kozłówku pochodzący z 1877 roku, a uwagę amatorów historii przyciągną z pewnością kościoły w Pstrągówce i Szufnarowej budowane w latach 70, kiedy to o każdą świątynię społeczność katolicka musiała toczyć z władzą prawdziwą walkę.


Menu
 

 
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Fajna stronka. Ciekawe artykuły,interesujące ogłoszenia i zdjęcia. W sumie super.

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Ciekawy przepis
Zupa grochowa
30 - 40 dag grochu, 25 dag włoszczyzny, 15 dag boczku wędzonego, 1 - 1/2 l wody, 5 dag cebuli, 2 dag tłuszczu, 2 dag mąki, majeranek, 1-2 ząbki czosnk...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
marzec, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij