Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Historia Miasta

Pierwsi osadnicy pojawili się na ziemiach strzyżowskich w V w. p. n. e., kiedy przywędrowali tu myśliwi poszukujący zwierzyny.


Pod koniec IX wieku dorzecze Wisłoka znalazło się prawdopodobnie w granicach legendarnego państwa Wiślan. W II połowie X wieku ziemie te weszły w skład państwa Piastów.


Pierwszymi właścicielami, o których jest mowa w dokumentach, byli Bogoriowie. Prawdopodobnie władali tymi ziemiami od końca XI wieku, a w wieku XII mieli już w posiadaniu wiele wsi Pogórza. Przypuszcza się, że w 1185 roku Michał Bogoria przekazał dziesięciny Dobrzechowa, Lubli i być może Strzyżowa, Kożuchowa i Tułkowic klasztorowi cystersów z Koprzywnicy. Klasztorne dokumenty potwierdzają pobieranie dziesięciny z tych wsi dopiero od XIII wieku. Pierwsza wzmianka o Strzyżowie pochodzi z roku 1279 z dokumentu potwierdzającego nadanie dziesięcin cystersom, wystawionego przez Filipa, legata papieskiego.


Kiedy w połowie XIV wieku do Polski przyłączono Ruś Halicką sytuacja ziemi strzyżowskiej uległa poprawie, ponieważ wraz z granicą zdecydowanie odsunęła się groźba najazdów obcych wojsk. Rozwojowi Strzyżowa sprzyjało też położenie – przy szlaku handlowym prowadzącym do przełęczy karpackich.


Nie jest znana dokładna data lokacji miasta, miała ona miejsce między rokiem 1373 a 1397.
W historii Strzyżowa nie brakuje tragicznych kart. W roku 1480 zabudowę miasta doszczętnie zniszczył wielki pożar. Jeszcze w tym samym roku Jan z Czudca i Mikołaj z Godowej dokonali ponownej lokacji miasta.


Miasto czerpało korzyści z rzemiosła. Dobrze rozwinięte było tkactwo, działał wielki blich. Cechy zrzeszały płócienników, sukienników, foluszników. Działali tu też szewcy, kuśnierze, kowale, piekarze i karczmarze. W mieście było trzy młyny.


Pod koniec XV w miastem władali Strzyżowscy. W roku 1488 Mikołaj Strzyżowski uzyskał od króla zgodę na budowę dwóch mostów – jeden w Godowej, drugi tzw. Gbiski przy drodze do Dobrzechowa.


Od XVI wieku właściciele miasta zmieniali się często. W 1524 roku część Strzyżowa była w rękach Janusza Świerczowskiego, w 1533 Feliksa Wielkopolskiego, w 1555 Stanisława Bączalskiego. W II połowie XVI wieku w mieście rządzili kolejno: Bonerowie i Bączalscy, Szczepieccy, Wielkopolscy, Radziwiłłowie, a w wieku XIX Skrzyńscy. Od 1864 roku Strzyżów przeszedł w ręce Wołkowickich i Konopków.


Patronem miasta został św. Michał. Herb Strzyżowa przedstawiał świętego, który w lewej ręce trzymał wagę, w prawej miecz, a stopę opierał na głowie pokonanego smoka. Pod koniec XIX wieku świętemu dodano koronę, pojawiło się Królewskie Wolne Miasto Strzyżów.
Swój najlepszy okres przeżywał Strzyzów w XVI i XVII wieku. W mieście było trzy kościoły, ratusz, łaźnia, szpital dla ubogich, trzy młyny, karczma, gorzelnia, 2 browary i szkoła parafialna.


Pod koniec wieku XV kościół wzniesiono kościół farny oraz drewniany kościółek p. w. św. Katarzyny, który stanął obok szpitala ubogich.


W związku z napływem Żydów w XVII wieku zbudowano w mieście drewnianą synagogę. Wkrótce Strzyżów stał się centrum życia religijnego i kulturalnego społeczność żydowskiej od Frysztaka po Niebylec.


Od XV wieku w mieście funkcjonowała szkoła parafialna, a od 1418 do 1500 roku 14 mieszkańców Strzyżowa studiowało na Akademii Krakowskiej.
Rozwój miasta zahamował najazd Jerzego II Rakoczego w 1657 roku, podczas którego mieszczanie i okoliczni chłopi, choć źle uzbrojeni, zaatakowali napastników i dzielnie się bronili w okolicach Żarnowej. Poniesione straty były duże, wszystkich wziętych do niewoli stracono.


Miasto wielokrotnie trawiły pożary, m.in. w 1515, 1583, 1605 roku.
W 1684 roku Strzyżów otrzymał prawo organizowania czterech jarmarków w roku, co ożywiło kontakty handlowe m.in. z miastami węgierskimi.


Po okresie rozkwitu nadszedł czas upadku gospodarczego miasta, który przypadł na wiek XVIII. Po I rozbiorze Polski Strzyżów znalazł się w zaborze austriackim w cyrkule pilzneńskim. W 1771 roku pod Strzyżowem starli się konfederaci barscy z Rosjanami.
W 1890 roku do użytku oddano linię kolejową Jasło – Rzeszów, która biegła przez Strzyżów, co spowodowało ożywienie gospodarcze, w wyniku, którego miasto zostało siedzibą powiatu w 1896 roku.


Pożary były prawdziwą zmorą miasta, kolejny strawił dwie trzecie miasta w 1895 roku. Patrząc na to z perspektywy czasu okazuje się, że miał on pozytywne skutki – drewniane budynki, które ucierpiały w pożarze zostały obiektami murowanymi, rozpoczęto porządkowanie ulic, a główną ulicę miasta utwardzono.
W początku XX wieku rozpoczęto starania o uruchomienie gimnazjum, a w 1911 roku Rada Gminy powołała społeczny komitet budowy gimnazjum, które zainicjowało swoją działalność już rok później.


W roku 1896 powstało w Strzyżowie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a w jego siedzibie organizowano patriotyczne spotkania, prelekcje, działała tam biblioteka.
I wojna światowa była dla ziemi strzyżowskiej kolejnym ciosem – duże straty materialne, głód, epidemie chorób, śmierć sporej części ludności. W 1932 roku miasto przestało być siedzibą powiatu, liczyło w tym czasie zaledwie około 3 tys. mieszkańców, miało charakter rolniczo – rzemieślniczy.


Kolejna wojna zniweczyła trud odbudowy miasta. W 1942 roku doszło do eksterminacji strzyżowskich żydów, których wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Wielu strzyżowian zostało aresztowanych, trafiło do obozów koncentracyjnych lub zostało zamordowanych w masowych egzekucjach.


W czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali tunel pod Tarnowską Górą, który mógł pomieścić cały skład wojskowego pociągu. W Stępinie i Cieszynie zbudowali natomiast system bunkrów otoczonych górami. W bunkrach tych był sam Hitler, który spotkał się tu z Mussolinim.


Okres II wojny światowej to również czas prężnego działania ruchu oporu. Na ziemi strzyżowskiej działały ZWZ – AK i BCh, które podejmowały szereg działań mających na celu utrudnienie działań okupanta. Jedna z najbardziej spektakularnych akcji miała miejsce 24.07.1943 roku, kiedy to partyzanci opanowali budynek Arbeitsamtu w Strzyżowie i spalili dokumenty ratując w ten sposób wiele osób przed wywiezieniem na roboty do Rzeszy. Partyzantom udało się również zlikwidować niemiecki posterunek przy moście kolejowym w Żarnowej, wysadzić tory kolejowe na odcinku Strzyżów – Czudec, zaatakowali też kolumnę wojskową między Godową a Strzyżowem.


Po wojnie miasto na nowo musiało się odbudować.


W 1954 roku znowu otworzono powiat strzyżowski, który istniał do roku 1975, kiedy to wprowadzono reformę administracyjną.
W mieście powstawały kolejne zakłady przemysłowe, dzięki czemu region dobrze się rozwijał. Sytuacja uległa zmianie po roku 1989, kiedy w wyniku zmiany ustroju załamała się gospodarka i wzrosło bezrobocie. Lata 90. XX wieku to okres intensywnego rozwoju sektora prywatnego.


1.01.1999 roku w wyniku kolejnej reformy administracyjnej Strzyżów po raz kolejny został siedzibą powiatu, który obejmuje 5 gmin: Czudec, Frysztak, Niebylec i Wiśniową.


Menu
 

 
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Strona przydatna napewno, jedyny minus za to, że aktualne wydarzenia są ściągane ze strony policji, jeśli czegoś nie ma na podka...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Ciekawy przepis
Sos musztardowo-miętowy
3 dag masła lub margaryny, 3 dag mąki, 1/2 szklanki wywaru z włoszczyzny, 1 saszetka mięty ekspresowej, 1 łyżka łagodnej musztardy, 1 żółtko, s...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
lipiec, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij