Od wielu lat obserwuję w naszym mieście niepokojące zjawisko, a mianowicie nieustające zmiany na stanowisku dyrektora Domu Kultury ''Sokół w Strzyżowie''. Uważam jednak, że ciagła wymiana dyrektorów nie służy Kulturze i naszemu środowisku.
Od kilku miesięcy znowu trwają spekulacje, kto zostanie mianowany nowym dyrektorem "Sokoła".
Jako pracownik kultury, trochę mam tego dosyć. Podobno już w styczniu ma się wszystko rozstrzygnąć.
Mam tylko nadzieję, że Pan Burmistrz zrobi to demokratycznie - w ramach ogłoszonego konkursu.
Dziwi mnie jednocześnie fakt, że władze nie konsultują tak ważnej decyzji z tymi, którzy od lat mozolnie tworzą kulturę naszego regionu. Dotychczasowe zmiany na stanowisku dyrektora, odbyły w najgorszych dla Domu Kultury momentach, kiedy to pracownicy, dyrektor i środowisko nauczyli się z sobą współistnieć i współpracować.
Dlatego staję w obronie obecnego dyrektora "Sokoła" - Pana Pawła Bukały, który jest osobą kulturalną, wykształconą i kompetentną. Owszem, jak każdy z nas i on miał trudne początki.
Jednak obecnie bardzo dobrze prowadzi placówkę, a co najważniejsze stworzył pracownikom warunki normalnej, spokojnej pracy i możliwość samorealizacji.
Jestem pewien, że kolejna zmiana na stanowisku dyrektora Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie nie wyjdzie nikomu na dobre.
Widzę pewne niedociągnięcia Domu Kultury - szczególnie w sferze muzycznej.
Mam jednak nadzieję, że niedługo w DK zagra jakiś zespół: bluesowy, rockowy, czy jazzowy...
Przecież mamy wspaniałą, zdolną młodzież, a i instruktor też się znajdzie.
Zachęcam do dyskusji, jeżeli losy Kultury są Wam bliskie.
Instruktor DK "Sokół" - Jacek Wojtuń
1234 (kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 05-12-2019)
"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie".
GRUPA ŚPIEWACZA "STRYKI I STRYJENKI" powstała w 2006 roku przy Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie z połączenia: Grupy Śpiewaczej "Wujanki" i Zespołu Harmonijek Ustnych "Stryki". Celem utworzenia zespołu było upowszechnianie dawnego, często zapomnianego folkloru najbliższych okolic Strzyżowa. W skład grupy wchodzą panie i panowie seniorzy, ale nie tylko. Ilość członków zespołu w okresie jego działalności wahała się od 8 do 14 osób. W 2008 roku dołączył do zespołu dołączył znakomity akordeonista Edward Górz, który towarzyszy grupie do dzisiaj. Wprowadzono równocześnie instrumenty perkusyjne takie jak: kołatka, janczary bębenek, tamburyno, co znacznie poprawiło brzmienie zespołu. Repertuar strzyżowskiej grupy śpiewaczej, od zawsze był bardzo różnorodny i bogaty. Składają się na niego unikalne, często zapomniane pieśni, piosenki i przyśpiewki z regionu Pogórza, które wciąż są odkrywane w okolicznych miejscowościach. Podczas występów zespół posługuje się dawną gwarą, typową dla naszego regionu, co stanowi jego atut, wysoko oceniany podczas konkursów i przeglądów. Początkowo grupa prezentowała się na scenie w popularnych strojach rzeszowskich i krośnieńskich. Jednak po niedługim czasie udało się uzupełnić kostiumernię Domu Kultury, o strój z okolic Strzyżowa - z okresu XIX wieku. Ta zmiana znacznie poprawiła wizerunek grupy i nadała jej oryginalny, niepowtarzalny wygląd. Należy podkreślić, że strój strzyżowski, należy do grupy strojów pogórzańskich. Utrzymany jest więc głównie w odcieniach bieli i szarości. Do jego wykonania użyto naturalnych materiałów: lnu i bawełny i sukna. Szczególnie unikalnymi częściami stroju strzyżowskiego są kobiece katanki, chusty czepcowe oraz męskie płótnianki. Dodam, że pierwowzór stroju wykonaliśmy jeszcze w roku 1985 na podstawie badań terenowych, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Od początku swego istnienia "Stryki i Stryjenki" aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym naszego regionu, występując na licznych imprezach i uroczystościach. Zespół bierze również udział z powodzeniem w licznych festiwalach, konkursach i przeglądach folklorystycznych. Oto ważniejsze osiągnięcia Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI": I miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej - "O Złotą Podkowę" w Ryglicach. I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Folklorystycznym "Do Korzeni" w Rzeszowie. I miejsce na Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. I miejsce na Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli. I miejsce w X Rzeszowskim Konkursie Kapel Ludowych w Rzeszowie. I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Kapel “Do Korzeni”. II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Twórczości Seniorów w Boguchwale. II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach. III miejsce w Rzeszowskim Konkursie "Do Korzeni" w Rzeszowie. III miejsce w Konkursie Zespołów Ludowych Kropa - Korczyna. III miejsce w Konkursie Śpiewaków Ludowych ”Pogórzańska Nuta” w Dynowie.
Wyróżnienia: - Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn. - Ogólnopolski Konkurs - Zespołów Stylizowanych - Szydłowiec. - Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn. - Wojewódzki Konkurs Autentycznych Zespołów Ludowych - Korczyna. - Wojewódzki przegląd zespołów ludowych - Głogów. - Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych - Tyczyn. - Przegląd Pogórzańska Nuta - Dynów. - Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Głogów. - Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice.
Nagród i dyplomów wciąż przybywa, o czym świadczy ich bogata kolekcja zgromadzona w Domu Kultury, do których obejrzenia zapraszamy wszystkich miłośników folkloru. Jury festiwali, konkursów i przeglądów na których występował zespół, podkreślało zawsze: oryginalny charakter grupy, autentyczność stroju, umiejętność posługiwania się gwarą, dobrą intonację, pomysłowość prezentacji scenicznych oraz poczucie humoru. Już niedługo, bo w styczniu zespół zmierzy się z kolejnym wyzwaniem artystycznym. Weźmie on bowiem udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Mamy nadzieję, że piękne, unikatowe pastorałki z naszego regionu, przypadną do gustu jury festiwalu i publiczności. Myślę, że pomimo upływu czternastu lat, "Stryki i Stryjenki" nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i z powodzeniem będą nadal krzewić podkarpacki folklor. Chociaż zespół nie obchodził dotąd hucznych rocznic, to jednak jego wkład w odnajdywanie i przywracanie tego co odeszło, jest ogromny. Dziś na repertuar grupy składa się około 200 unikalnych i pięknych pieśni ludowych. Pewnym novum jest wyodrębnienie męskiej grupy śpiewaczej "Stryki', która będzie prezentować stare, zapomniane pieśni i ballady ludowe w formie a' capella (bez akompaniamentu). Podsumowując.Serdecznie dziękuję wszystkim byłym i obecnym członkom zespołu, którzy podczas występów przenosili nas w dawne, niezwykłe czasy, a także szerokiej publiczności, która zawsze wspierała nas dobrym słowem i brawami. A tradycyjnie kłaniają się wam nisko, aż po samo kolanisko - ci, którzy dotychczas dla Was grali i śpiewali: Anna Haber, Anna Rokita, Czesława Szaro, Halina Zimna, Emilia Bator, Maria Ryszkowska, Maria Preisner, Katarzyna Domaradzka, Alicja Włosek, Maria Czaja, Maria Fiołek, Maria Baran, Teresa Baran, Barbara Kocan, Ewa Kniaź, Eugeniusz Zimny, Edward Górz, Leszek Szlachta, Andrzej Sowa, Kazimierz Wiśniowski, Edward Gadzina, Józef Kniaź, Cezary Jaworek, oraz...
instruktor i opiekun Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI" Jacek Wojtuń
[url=https://www.facebook.com/strykiistryjenki/
(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 26-11-2019)
W tym roku Fundacja Młodych Talentów Morgan organizuje dwa obozy piłkarskie: 23-28 czerwca oraz 21-26 lipca, które odbędą się na boiskach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku.
Czytaj więcej (kategoria: Sport, dodano: 11-06-2019, odsłon: 1759)
Zapraszamy do przeprowadzenia badania na ojcostwo w Strzyżowie. Odwiedzając naszą placówkę zrobisz to szybko, pewnie i dyskretnie!
Czytaj więcej (kategoria: Rodzina, dodano: 30-12-2015, odsłon: 6970)
Kupując w tym roku wino z Włoch, czy Francji – lub sięgając po produkt jednej z kilkudziesięciu polskich winnic, które starają się przywrócić w naszym kraju tradycję winiarskie – można pośrednio zetknąć się z jednym z kilku specjalistycznych wosków wytwarzanych w spółce Polwax.
Czytaj więcej (kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 01-12-2015, odsłon: 2467)
Na wstępie wyjaśnię o co chodzi :)
Jeżdżę samochodem z 2000 roku o pojemności 2 litry benzyna mam założony sekwencyjny gaz LPG (nie ma rewelacji ;)). Zaznaczam że tankując na stacji paliwa zawsze tankuje do pełna. Tankując na różnych stacjach czułem się dziwnie z racji tego że wskazania ilości zatankowanego gazu zawsze były inne. Opinie znajomych o tankowanym gazie są przeróżne - jeden mówi nie jedź tam. Na tym gazie nie da się jezdzić. Pojedź tam zawsze tu spalanie wychodzi super. Postanowiłem przygotować porównanie ilości gazu na różnych stacjach wyniki pokazuje w rozwinięciu :) Zapraszam do dyskusji
Czytaj więcej (kategoria: Notatki osobiste, dodano: 07-11-2015, odsłon: 3060)
Już tydzień minął od wyborów parlamentarnych. Mamy na scenie politycznej nowy układ. Prezydent, przewaga w sejmie, w senacie z jednej partii. Jedni się z tego cieszą a inni chodzą ze spuszczonymi głowami. Oprócz lewicy, która poniosła sromotną klęskę także PSL stracił sporo w tych wyborach. Przepadł lider partii ale również lokalny przywódca struktur PSLu. No cóż, jeśli wchodzi się w nieczyste układy to tak zazwyczaj się to kończy.
Czytaj więcej (kategoria: Społeczeństwo i polityka, dodano: 02-11-2015, odsłon: 1873)
Zainspirowały mnie wpisy na forum "strzyżowiak" dotyczące życia Gminy w Czudcu i pozwoliłem sobie na dość obszerny komentarz.
Myślałem, że duch w narodzie już całkiem zaginął ale on żyje. Tylko cieszyć się z tego.
Czytaj więcej (kategoria: Społeczeństwo i polityka, dodano: 01-11-2015, odsłon: 2553)
Sprawdzimy dzisiaj kandydatów na Radnych, Wójtów ubiegających się o stołek w wyborach samorządowych. Pytania należy skopiować i odpowiedzieć na nie po znaku pytajnika. Jeżeli macie swojego kandydata wyślijcie mu te pytania i zamieście odpowiedzi w naszym blogu.
Czytaj więcej (kategoria: Społeczeństwo i polityka, dodano: 03-11-2014, odsłon: 4925)
Ogłaszam akcje sprawdzania cen najpopularniejszych produktów kupowanych w okolicznych marketach. Jeżeli chciałbyś dołączyć do akcji zachowaj paragon z wybranego sklepu wejdź na naszego bloga i wpisz ceny produktów.
Czytaj więcej (kategoria: Społeczeństwo i polityka, dodano: 09-05-2014, odsłon: 6486, 3 komentarze)