Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Dodaj tekst
Sukces zespołu "Stryki i Stryjenki'
Dla wszystkich miłośników rodzimego folkloru mamy miłą wiadomość. Otóż 20 września 2020r na XXV Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, przy bardzo silnej konkurencji zdobyliśmy zaszczytne wyróżnienie. Warto było pomęczyć się na próbach i wylać trochę potu. Pozdrawiamy śpiewająco - Grupa Śpiewacza "STRYKI I STRYJENKI", działająca przy DK "Sokół" w Strzyżowie.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 24-09-2020, 1 komentarz)
"Stryki i Stryjenki" wciąż występują.







Pomimo trwającej pandemii Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" działająca od prawie 15 lat przy DK "Sokół" wciąż wyjeżdża i występuje. 9 sierpnia zespół wziął udział w prestiżowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Solistów Ludowych "Pogórzańska Nuta" w Dynowie. Przegląd odbył się w nieco okrojonej formie, jeśli chodzi o udział w nim publiczności, natomiast zespoły nie zawiodły i licznie przybyły do Dynowa. Ogółem w imprezie wzięło udział 25 zespołów i solistów z całego Podkarpacia. Całość wydarzenia była bardzo starannie przygotowana przez organizatorów, a przesłuchania konkursowe stały na bardzo wysokim poziomie. Nasza grupa wystartowała w kategorii a capella. Szczerze mówiąc nie czujemy się zbyt dobrze w śpiewie bez akompaniamentu. Pomimo tego udało nam się zdobyć zaszczytne III miejsce. Chciałoby się więcej, ale i tak cieszymy się się bardzo.
Rok 2020 zapowiada się dla Grupy Śpiewaczej "Stryki i Stryjenki" niezwykle ciekawie. W zespole pojawiły się nowe osoby, nowe stroje i nowy repertuar. Dodatkowo utworzyliśmy męską Grupę Śpiewaczą "Stryki", która będzie wykonywać stare, zapomniane pieśni w formie a capella.
Przed nami jeszcze ok. 5 przeglądów folklorystycznych, a więc życzcie nam powodzenia. Mamy nadzieję, że szczęście nam dopisze i pomnożymy bogatą listę dyplomów i nagród.
Wszystkich miłośników folkloru serdecznie pozdrawiamy - Stryki i Stryjenki









(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 20-08-2020)
Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" - Strzyżów
Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej - XXXVI KROPA - Korczyna 2020.Była to świetnie zorganizowana impreza, stojąca na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki wystąpiła w tradycyjnych strojach strzyżowskich, wykonując trzy zapomniane pieśni. W konkursie wzięło udział 25 zespołów: kapel, grup śpiewaczych, solistów śpiewaków i solistów instrumentalistów. Imprezę poprowadził jak zwykle z humorem aktor - Stanisław Jaskułka. A my już dziś myślimy o następnej "Kropie" wyszukując unikalny repertuar z naszego regionu, który wzbudziłby uznanie jury i publiczności.

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 04-08-2020)
15 lat działalności ZESPOŁU "STRYKI I STRYJENKI"
GRUPA ŚPIEWACZA "STRYKI I STRYJENKI" powstała w 2006 roku przy Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie, z połączenia Grupy Śpiewaczej "Wujanki" i Zespołu Harmonijek Ustnych "Stryki". Celem utworzenia zespołu było upowszechnianie dawnego, często zapomnianego folkloru najbliższych okolic Strzyżowa.
W skład grupy wchodzą panie i panowie seniorzy, ale nie tylko. Ilość członków zespołu w okresie jego działalności wahała się od 8 do 14 osób. W 2008 roku dołączył do zespołu dołączył znakomity akordeonista Edward Górz, który akompaniuje grupie do chwili obecnej. Wprowadzono równocześnie instrumenty perkusyjne takie jak: kołatka, janczary bębenek, tamburyno, co znacznie poprawiło brzmienie zespołu.
Repertuar strzyżowskiej grupy śpiewaczej od zawsze był bardzo różnorodny i bogaty. Składają się na niego unikalne - często zapomniane pieśni i przyśpiewki z regionu Pogórza, które wciąż są odkrywane w okolicznych miejscowościach.
Podczas występów zespół posługuje się dawną gwarą typową dla naszego regionu, co stanowi jego duży atut sceniczny.
Początkowo grupa prezentowała się w popularnych strojach rzeszowskich i krośnieńskich. Jednak po niedługim czasie udało się uzupełnić kostiumernię o niepowtarzalny strój z okolic Strzyżowa - z okresu XIX wieku. Taka zmiana znacznie poprawiła wizerunek grupy i nadała jej oryginalny wygląd. Należy podkreślić, że strój strzyżowski należy do grupy strojów pogórzańskich. Utrzymany jest więc głównie w odcieniach bieli. Do jego wykonania użyto naturalnych materiałów: lnu i bawełny i sukna. Szczególnie unikalnymi częściami stroju są kobiece katanki, chusty czepcowe oraz męskie płótnianki. Dodam, że pierwowzór stroju wykonaliśmy jeszcze w roku 1985 na podstawie badań terenowych, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
Od początku swego istnienia grupa "Stryki i Stryjenki" aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego regionu, występując na licznych imprezach i uroczystościach. Zespół bierze również udział w licznych festiwalach, konkursach i przeglądach folklorystycznych. Oto ważniejsze osiągnięcia grupy:
I miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej - "O Złotą Podkowę" w Ryglicach.
I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Folklorystycznym "Do Korzeni" w Rzeszowie.
I miejsce na Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie.
I miejsce na Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli.
I miejsce w X Rzeszowskim Konkursie Kapel Ludowych w Rzeszowie.
I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Kapel “Do Korzeni”.
II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Twórczości Seniorów w Boguchwale.
II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.
III miejsce w Rzeszowskim Konkursie "Do Korzeni" w Rzeszowie.
III miejsce w Konkursie Zespołów Ludowych Kropa - Korczyna.
III miejsce w Konkursie Śpiewaków Ludowych ”Pogórzańska Nuta” w Dynowie.

Wyróżnienia:
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Ogólnopolski Konkurs - Zespołów Stylizowanych - Szydłowiec.
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Wojewódzki Konkurs Autentycznych Zespołów Ludowych - Korczyna.
- Wojewódzki przegląd zespołów ludowych - Głogów.
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych - Tyczyn.
- Przegląd Pogórzańska Nuta - Dynów.
- Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Głogów.
- Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice.
- Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej.

Nagród i dyplomów wciąż przybywa, o czym świadczy ich bogata kolekcja zgromadzona w Domu Kultury i do których obejrzenia zapraszamy.
Jury konkursów, na których występował zespół podkreślało zawsze: oryginalny charakter grupy, autentyczność stroju, umiejętność posługiwania się gwarą, dobrą intonację, pomysłowość prezentacji scenicznych i poczucie humoru.
Już niedługo, bo w styczniu zespół zmierzy się z kolejnym wyzwaniem artystycznym. Weźmie on bowiem udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Mamy nadzieję, że piękne, unikatowe pastorałki z naszego regionu, przypadną do gustu jury festiwalu i publiczności.
Myślę, że pomimo upływu czternastu lat, "Stryki i Stryjenki" nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i nadal z sukcesami będą krzewić podkarpacki folklor.
Chociaż zespół z zasady nie obchodzi hucznych rocznic, to jednak jego wkład w odnajdywaniu i przywracaniu tego co odeszło, jest ogromny. Dziś na repertuar grupy składa się około 200 unikalnych i pięknych pieśni ludowych z regionu W chwili obecnej grupa liczy 11 osób (6 pań i 5 panów). Pewnym novum jest wyodrębnienie męskiej grupy śpiewaczej "Stryki', która będzie prezentować stare pieśni i ballady ludowe w formie a' capella (bez akompaniamentu).
Warto dodać, że dzięki przychylnosci dyrektora DK Pana Pawła Bukały, udało się pozyskać nowe stroje dla zespołu.
Podsumowując. Serdecznie dziękuję byłym i obecnym członkom zespołu, którzy podczas prezentacji scenicznych przenosili nas w dawne, niezwykłe czasy, a także szerokiej publiczności, która zawsze wspierała nas dobrym słowem i brawami.
A tradycyjnie kłaniają się wam nisko, aż po samo kolanisko - ci, którzy dotychczas dla Was grali i śpiewali:
Anna Haber, Anna Rokita, Czesława Szaro, Halina Zimna, Emilia Bator, Maria Ryszkowska, Maria Preisner, Katarzyna Domaradzka, Alicja Włosek, Maria Czaja, Maria Fiołek, Maria Baran, Teresa Baran, Barbara Kocan, Ewa Knaź, Eugeniusz Zimny, Edward Górz, Leszek Szlachta, Andrzej Sowa, Kazimierz Wiśniowski, Edward Gadzina, Józef Knaź, Cezary Jaworek, oraz instruktor i opiekun Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI" -
Jacek Wojtuń

https://www.facebook.com/strykiistryjenki/

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 14-03-2020)
PLEBISCYT - OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 - NOWINY

Zapraszam przyjaciół i znajomych do głosowania na mnie w plebiscycie OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 - Nowiny


https://nowiny24.pl/p/kandydat/jacek-wojtun%2C114740 9/


(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 03-02-2020)
V Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej.

https://www.facebook.com/strykiistryjenki/
Z przyjemnością informujemy miłośników folkloru, że w dniu 25 stycznia 2020 roku Grupa Śpiewacza ''STRYKI I STRYJENKI'' ze Strzyżowa, zdobyła wyróżnienie w V Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacłwaskiej. Cieszymy się bardzo????
https://www.facebook.com/strykiistryjenki/



(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 31-01-2020)
Zespół "SINGLE"
Skład zespołu "SINGLE"
Kamil Wojtuń - gitary, śpiew
Darek Jodłowski - gitara bas., śpiew
Sławek Grochowski - perkusja
Jasiek Piórkowski - harmonijka, gitara.

Zespół działa przy Domu Kultury 'Sokół" w Strzyżowie. Wykonuje własne kompozycje (muzyka i teksty) w klimatach od Blues rocka do Hard rocka. W zespole grają muzycy wystepujący od wielu lat w lokalnych grupach muzycznych.

Repertuar zespołu:
1. Zielone Lata
2. Pieniądz
3. Nieludzki świat
4. Mery Dion
5. Przyśpieszenie
6. W twoich oczach
7. Muzyczka
8. Mówiłaś do mnie
9. Wróżka
10. Bo miłość jest jedna
11. Życia sens
12. Słowa
13.W tej wojnie
14. Deklaracje
15. Będziemy Rocka grać.

Chetnie zagramy dla Was za przysłowiowy łyk piwa i miskę zupy ;)
Jest czego posłuchać, więc zapraszamy do współpracy i na nasze koncerty.
"SINGLE".


(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 12-12-2019)
Dosyć mam już zmian!
Od wielu lat obserwuję w naszym mieście niepokojące zjawisko, a mianowicie nieustające zmiany na stanowisku dyrektora Domu Kultury ''Sokół w Strzyżowie''. Uważam jednak, że ciagła wymiana dyrektorów nie służy Kulturze i naszemu środowisku.
Od kilku miesięcy znowu trwają spekulacje, kto zostanie mianowany nowym dyrektorem "Sokoła".
Jako pracownik kultury, trochę mam tego dosyć. Podobno już w styczniu ma się wszystko rozstrzygnąć.
Mam tylko nadzieję, że Pan Burmistrz zrobi to demokratycznie - w ramach ogłoszonego konkursu.
Dziwi mnie jednocześnie fakt, że władze nie konsultują tak ważnej decyzji z tymi, którzy od lat mozolnie tworzą kulturę naszego regionu. Dotychczasowe zmiany na stanowisku dyrektora, odbyły w najgorszych dla Domu Kultury momentach, kiedy to pracownicy, dyrektor i środowisko nauczyli się z sobą współistnieć i współpracować.
Dlatego staję w obronie obecnego dyrektora "Sokoła" - Pana Pawła Bukały, który jest osobą kulturalną, wykształconą i kompetentną. Owszem, jak każdy z nas i on miał trudne początki.
Jednak obecnie bardzo dobrze prowadzi placówkę, a co najważniejsze stworzył pracownikom warunki normalnej, spokojnej pracy i możliwość samorealizacji.
Jestem pewien, że kolejna zmiana na stanowisku dyrektora Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie nie wyjdzie nikomu na dobre.
Widzę pewne niedociągnięcia Domu Kultury - szczególnie w sferze muzycznej.
Mam jednak nadzieję, że niedługo w DK zagra jakiś zespół: bluesowy, rockowy, czy jazzowy...
Przecież mamy wspaniałą, zdolną młodzież, a i instruktor też się znajdzie.
Zachęcam do dyskusji, jeżeli losy Kultury są Wam bliskie.
Instruktor DK "Sokół" - Jacek Wojtuń
1234

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 05-12-2019)
Grupa Śpiewacza "Stryki i Stryjenki" ma już 14 lat.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie".

GRUPA ŚPIEWACZA "STRYKI I STRYJENKI" powstała w 2006 roku przy Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie z połączenia: Grupy Śpiewaczej "Wujanki" i Zespołu Harmonijek Ustnych "Stryki". Celem utworzenia zespołu było upowszechnianie dawnego, często zapomnianego folkloru najbliższych okolic Strzyżowa. W skład grupy wchodzą panie i panowie seniorzy, ale nie tylko. Ilość członków zespołu w okresie jego działalności wahała się od 8 do 14 osób. W 2008 roku dołączył do zespołu dołączył znakomity akordeonista Edward Górz, który towarzyszy grupie do dzisiaj. Wprowadzono równocześnie instrumenty perkusyjne takie jak: kołatka, janczary bębenek, tamburyno, co znacznie poprawiło brzmienie zespołu. Repertuar strzyżowskiej grupy śpiewaczej, od zawsze był bardzo różnorodny i bogaty. Składają się na niego unikalne, często zapomniane pieśni, piosenki i przyśpiewki z regionu Pogórza, które wciąż są odkrywane w okolicznych miejscowościach. Podczas występów zespół posługuje się dawną gwarą, typową dla naszego regionu, co stanowi jego atut, wysoko oceniany podczas konkursów i przeglądów. Początkowo grupa prezentowała się na scenie w popularnych strojach rzeszowskich i krośnieńskich. Jednak po niedługim czasie udało się uzupełnić kostiumernię Domu Kultury, o strój z okolic Strzyżowa - z okresu XIX wieku. Ta zmiana znacznie poprawiła wizerunek grupy i nadała jej oryginalny, niepowtarzalny wygląd. Należy podkreślić, że strój strzyżowski, należy do grupy strojów pogórzańskich. Utrzymany jest więc głównie w odcieniach bieli i szarości. Do jego wykonania użyto naturalnych materiałów: lnu i bawełny i sukna. Szczególnie unikalnymi częściami stroju strzyżowskiego są kobiece katanki, chusty czepcowe oraz męskie płótnianki. Dodam, że pierwowzór stroju wykonaliśmy jeszcze w roku 1985 na podstawie badań terenowych, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Od początku swego istnienia "Stryki i Stryjenki" aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym naszego regionu, występując na licznych imprezach i uroczystościach. Zespół bierze również udział z powodzeniem w licznych festiwalach, konkursach i przeglądach folklorystycznych. Oto ważniejsze osiągnięcia Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI": I miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej - "O Złotą Podkowę" w Ryglicach. I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Folklorystycznym "Do Korzeni" w Rzeszowie. I miejsce na Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. I miejsce na Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli. I miejsce w X Rzeszowskim Konkursie Kapel Ludowych w Rzeszowie. I miejsce w Rzeszowskim Konkursie Kapel “Do Korzeni”. II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Twórczości Seniorów w Boguchwale. II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach. III miejsce w Rzeszowskim Konkursie "Do Korzeni" w Rzeszowie. III miejsce w Konkursie Zespołów Ludowych Kropa - Korczyna. III miejsce w Konkursie Śpiewaków Ludowych ”Pogórzańska Nuta” w Dynowie.

Wyróżnienia: - Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn. - Ogólnopolski Konkurs - Zespołów Stylizowanych - Szydłowiec. - Wojewódzki Konkurs Zespołów Ludowych - Tyczyn. - Wojewódzki Konkurs Autentycznych Zespołów Ludowych - Korczyna. - Wojewódzki przegląd zespołów ludowych - Głogów. - Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych - Tyczyn. - Przegląd Pogórzańska Nuta - Dynów. - Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - Głogów. - Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice.

Nagród i dyplomów wciąż przybywa, o czym świadczy ich bogata kolekcja zgromadzona w Domu Kultury, do których obejrzenia zapraszamy wszystkich miłośników folkloru. Jury festiwali, konkursów i przeglądów na których występował zespół, podkreślało zawsze: oryginalny charakter grupy, autentyczność stroju, umiejętność posługiwania się gwarą, dobrą intonację, pomysłowość prezentacji scenicznych oraz poczucie humoru. Już niedługo, bo w styczniu zespół zmierzy się z kolejnym wyzwaniem artystycznym. Weźmie on bowiem udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Mamy nadzieję, że piękne, unikatowe pastorałki z naszego regionu, przypadną do gustu jury festiwalu i publiczności. Myślę, że pomimo upływu czternastu lat, "Stryki i Stryjenki" nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i z powodzeniem będą nadal krzewić podkarpacki folklor. Chociaż zespół nie obchodził dotąd hucznych rocznic, to jednak jego wkład w odnajdywanie i przywracanie tego co odeszło, jest ogromny. Dziś na repertuar grupy składa się około 200 unikalnych i pięknych pieśni ludowych. Pewnym novum jest wyodrębnienie męskiej grupy śpiewaczej "Stryki', która będzie prezentować stare, zapomniane pieśni i ballady ludowe w formie a' capella (bez akompaniamentu). Podsumowując.Serdecznie dziękuję wszystkim byłym i obecnym członkom zespołu, którzy podczas występów przenosili nas w dawne, niezwykłe czasy, a także szerokiej publiczności, która zawsze wspierała nas dobrym słowem i brawami. A tradycyjnie kłaniają się wam nisko, aż po samo kolanisko - ci, którzy dotychczas dla Was grali i śpiewali: Anna Haber, Anna Rokita, Czesława Szaro, Halina Zimna, Emilia Bator, Maria Ryszkowska, Maria Preisner, Katarzyna Domaradzka, Alicja Włosek, Maria Czaja, Maria Fiołek, Maria Baran, Teresa Baran, Barbara Kocan, Ewa Kniaź, Eugeniusz Zimny, Edward Górz, Leszek Szlachta, Andrzej Sowa, Kazimierz Wiśniowski, Edward Gadzina, Józef Kniaź, Cezary Jaworek, oraz...

instruktor i opiekun Grupy Śpiewaczej "STRYKI I STRYJENKI" Jacek Wojtuń



[url=https://www.facebook.com/strykiistryjenki/

(kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 26-11-2019)

Kupując w tym roku wino z Włoch, czy Francji – lub sięgając po produkt jednej z kilkudziesięciu polskich winnic, które starają się przywrócić w naszym kraju tradycję winiarskie – można pośrednio zetknąć się z jednym z kilku specjalistycznych wosków wytwarzanych w spółce Polwax.

 

 



Czytaj więcej (kategoria: Kultura i twórczość, dodano: 01-12-2015, odsłon: 2312)
Menu
 

 
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Witam. Jestem nowo zarejestrowanym użytkownikiem waszego portalu. Pierwszą rzeczą w której zasugeruje zmianę to oceny zdjęć. Pro...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Ciekawy przepis
PTYSIE
12 dag przesianej maki, 1 łyżka cukru, 12 dag masła, 3 jaja, 1/4 I wody, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka cukru waniliowego. Zagot...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij