| 26-09-2013, 22:30:21 Szanowni użytkownicy Co miesiąc odbywają się seseje rady miejskiej. W temacie tym przed każdą zbliżającą się sesją zadawajmy panu Wojtkowi nurtujące nas pytania. Zaś pan Wojtek po sesji będzie na nie nam odpowiadał. 1) Jakie inwestycje gmina Strzyżów chce przeprowadzić w 2014 r. 2) Jakie inwestycje chce gmina zgłosić do programu rpowp. |
|
| 27-09-2013, 12:44:09 Na te dwa trudne pytania nikt w gminie ani tym bardziej ja, nie podejmie sie próby wyczerującej, pełnej odpowiedzi.
Po pierwsze nie ma okreslonego przez Urząd Marszałkowski czasu przyjmowania wniosków do RPOWP na lata 2014-2020 prawdopodobnie będzie to koniec grudnia 2013 r. jak tez nie wiemy na jakie zadania będą środki.
Po drugie nie mamy uchwalonego budżetu na 2014 r a więc nie znamy swoich możliwości finansowych.
Po trzecie mam olbrzymie watpliwości czy w aktualnej sytuacji finansowej gminy, wysokim poziomie długu, kosztów obsługi zadlużenia, spadku wpływów budżetowych( np. w pierwszym pólroczu 2013 osiagneliśmy tylko 10%dochodu ze sprzedaży majatku gminy) zaczniemy nowa większa inwestycję.
Po czwarte mamy przygotowane i nie zrealizowane jeszcze ważne zadania jak chociazby mała obwodnica, kanalizacja dwóch wsi i sukcesem będzie dokończenie tych przedsięwzięc.
Czekaja nas trudne decyzje. Można brać pożyczki na realizację projektow unijnych tylko trzeba dobrze wybierać i nie popełniać kardynalnych błedów które niestety nie były obce naszej wladzyt;
-beztroskość zaciągania kredytów na zadania które nie zawsze sa priorytetowe i służą całemu społeczeństwu, sa miastotwórcze
-przeszacowanie dochodów nie liczenie się z kosztami udzialu wkładu wlasnego i kosztami obslugi zadłużenia
-długi gonia długi - zobowiazania z tytułu zaciągnietych pozyczek, kredytów sa coraz droższe, błędem jest branie nowych kredytów na splacenie starych.Takie rozwiązanie bedzie przedstawione jutro na sesji
gdzie podjeta zostanie uchwała o zaciągnięciu kredytu dlugoterminowego w wysokości 6.795.830.54 złna słatę wczesniejszych kredytów i i sfinansowanie planowanego deficytu w kwocie 2.032.143.99 zł.
Pozdrawiam, życząc optymizmu, którego mi w odniesieniu do spraw gminy coraz bardziej brakuje. |
|
| 27-09-2013, 16:07:42 Uważam że działa pan w interesie obywateli Strzyżowa jako radny, informacje o finansach gminy są ważne dla ludzi. Za to należą się panu słowa uznania.
Mam pytanie kiedy będą szalety miejskie bo uryna i fekalia czuć i widać. A co z targowiskiem bo to co jest trudno nazwać miejscem handlu w mieście które jest siedzibą gminy i powiatu. Uważam że dla większości radnych te sprawy są nieważne gdyż nic się w tych tematach nie robi.
Jak się ma do prawnego działania aby w komisjach wyborczych zasiadali pracownicy urzędów gminy, powiatu??
Czy Straż Miejska działa, bo jej nie widać, duże koszty bez pożytku, wiele miast likwiduje straż. |
|
| 27-09-2013, 19:04:18 Moge odpowiedziec teraz na dwa pytania.
Jesli chodzi o skład komisji wyborczych i udzial w nich urzędników gminnych reguluje ta sprawę Ordynacja wyborcza.
W sklad obwodowej komisji wyborczej wchodzi z urzedu, jako czlonek komisji, zgodnie z art. 18 ust 2 Ordynacji wyborczej osoba wskazana przez burmistrza sposród pracowników samorzadowych lub gminnych jednostek organizacyjnych.
Jeśli chodzi o Straż Miejską w Strzyzowie to od lat mam niezmienne stanowisko. Nie wypelnia ona zadań z zakresu jej obowiazków zapisanych dla tego typu jednostki. To nie znaczy, że nie zasługuja Ci dwaj panowie, jeden to mój dobry znajomy na wypłacane im uposażenie. Ale ich wykonywana praca niewiele ma wspolnego z rolą Straznika Miejskiego, ale wykonuja karnie polecenia pracodawcy.
Z zasady i przepisów Straz Miejska jest umundurowaną formacją utworzona w celu wykonania czynności administracyjno-porządkowych w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Strzyzowa. Zobowiązana jest do ochrony spokoju i porzadku w miejscach publicznych, zabezpieczenia czystości czy ochrony środowiska, a wreście pelni służebna rolę wobec mieszkańców.
Jak jest u nas, jakie czynności wykonują straznicy wszyscy zainteresowani widza i wiedzą, ja z szacunku chociażby do jednego nie bedę pisał do czego są wykorzystywani i to co robią wg. mnie uwłaszcza wykonywanej przez nich roli.
Przy okazji wydatki zapisane w budżecie na 2013 r w rozdziale 75416 "Straż Miejska" wynoszą 91.902.40 zł.
Na pozostałe pytania odpowiem jeśli uzyskam informację, Może ktoś pomoże mi w wyjasnieniu sprawy znikajacych szalet i braku cywilizowanego targowiska. Być może będzie to na sesji. |
|
| 27-09-2013, 21:48:52 straż miejska powinna byc zlikwidowana jak w wielu innych miastach a to co robi ona w Strzyzowie to paranoja!! to do czego została stworzona kompletnie odbiega od rzeczywistosci!! pieniadze które idą na ich utrzymanie mozna wykorzystac bardzie pożytecznie a obowiązki które teraz wykonuja powinni przejać pracownicy urzedu gminy tak zrobionó w jednym z miast gdzie stwierdzono że efektywny czs pracy urządnika to nie 8-godzin a raptem połowa i tak przydzielono im prace w terenie np.jak u nas strazy mieskiej roznoszenie kwitkow itp. to jest kwestia organizacji pracy urzędu ,oszczędnosci w dobie kryzysu ,nawet i zmniejszenie zarobków i od samej góry bo przy takich kłopotach finansowych to nie moralne aby zarabiać tak duze pieniadze ale to trzeba miec poczucie przyzwoitości a tu niestety!! byle sie nachapać!! mam może dziwne pytanie ale to też kazdego kiedys bedzie dotyczyć- kiedy i kto wyremontuje kaplice przy szpitalu bo teraz straszy wygladem i jest juz za mala jak na miasto powiatowe , ludzie sie nie mieszcza a w zimie to juz porażka. powinno sie pomysleć juz o czymś wiekszym i bardziej nowoczesnym aby w godnych warunkach żegnac zmarłych! |
|
| 27-09-2013, 23:10:12 Ja chciałabym tutaj wypowiedzieć się odnośnie komisji wyborczych. Dla mnie to paranoja i zwykłe sprzeniewierzanie pieniędzy, w momencie gdy pracownik gminy dotaje pieniązki (dietę) za zasiadanie w komisji wyborczej. Zwykle pracownicy gminy, pełnią tam funkcję przewodniczącego tudzież zastępcy, za co dostaje kwotę 180-200zł. W naszym powiecie mamy 21 komisji. Kalkulacja jest łatwa.
Ja przypuszczam, że ustalanie kwestii związanych z dietami płynie gdzieś ze szczebla wyższego niż gmina/powiat, ale nie zmienia to faktu że dla pracowników gminy jest to praca którą wykonują z urzędu. Wg mnie powinno się liczyć jako nadgodziny, lub za przepracowany czas dawać dodatkowe dni wolnego. Może mnie tutaj zaraz poplecznicy naszych urzędników oplują, ale wyrażam swoje zdanie i mam do tego prawo :) Pozdrawiam |
|
| 28-09-2013, 13:33:51 Panie Wojtku mam kilka pytań:
1. Nadal bezdomni śpią pod torami, co gmina zamierza zrobić z tym problemem (problem ten był omawiany w innym temacie jakiś czas temu).
2. Dlaczego wokół Rynku jeżdzą samochody, parkują, utrudniają pracę przy budowie która trwa ( co to za mądry wydał taką decyzję), ludzie wędrują między jadącymi samochodami.
3. Ulica Sanocka ma problem bo prace są nie skończone i nadal tam jest problem z kanalizacją.
4. Rowy melioracyjne w gminie głównie przy drogach są napełnione szambem. Czy gmina myśli nad tym problemem który bulwersuje ludzi mieszkających w takim otoczeniu, nawet jadąc samochodem czuje się smród.
5. Czy bratki zasadzone na Rynku pochodzą z Gospodarki Komunalnej na Pasternikach czy od pierwszej damy Strzyżowa?
Można by tam jeszcze rute posiać. |
|
| 28-09-2013, 18:20:33 właśnie podziwiam tego co sadził te bratki przeciez kwestia dni i ma byc juz przymrozek;/ aaaa i dwie sprawy malowane pasy od glinika do strzyzowa chyba ,,,, je malował i mamy w strzyzowie drogie rondo nie wiem po co na co ale jest:) |
|
| 28-09-2013, 21:14:31 W kwestii nowego ronda: czy zda ono egzamin to się okaże wkrótce, oby tak bo skrzyżowanie to było niebezpieczne. O ile mieszkańcy z grubsza orientowali się w organizacji ruchu, to już spotkanie z przyjezdnymi kierowcami bywało niestety niebezpieczne. Z reguły jadąc od gazownictwa uważali drogę na szpital za główną i jechali prosto jak przecinek nie ustępując pierszeństwa jadącym od strony sądu. Problem z tym rondem może być za to w zimie.
A jeśli chodzi o pytania, to mam jedno:
czy planowana jest w najbliższej przyszłości budowa nowych miejsc parkingowych na terenie miasta?
Przy obecnym stopniu zmotoryzowania mieszkańców gminy robi sięcoraz większy kłopot, szczególnie kiedy trzeba przejechać obstawionymi z dwóch stron i często zablokowanymi przez parkujące auta ulicami miasta. |
|
| 28-09-2013, 22:01:13 Bardock ja Cię zastrzelę za stworzenie tego nowego tematu.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nie dla tego że nie chcę ale musiałbym siedzieć przy kompie cały czas i robić za wszystkie instytucje nie tylko gminne.
Proszę o pytania które przedstawię na najbliższej sesji czy komisjach.
Na dzisiejszej sesji dostałem odpowiedz co do placu targowego, szalet i zieleni.
Na szalety na dzisiaj nie znajdują lokalizacji, a tak naprawdę to brakuje kasy i chęci.Plac targowy jesli zrobią w najblizszym czasie powstanie po wybudowaniu małej obwodnicy i mieścić się będzie pomiędzy torami a ulica w okolicy starego targowiska. Prawdopodobnie tytaj tez powstana publiczne szalety, ale to dośc długa perspektywa czasowa.
Zaproponowałem na komisji oświaty noclegownie dla bezdomnych na ul Poludniowej w kontenerze, lub poprosiłem o znalezienie innego stalego lokalu. Burmistrz jak i p. kierownik MOPS nie widzą potrzeby wygospodarowania pomieszczenia dla bezdomnych. Twierdzą oni, że takich ludzi w Strzyżowie niema. Wolą zapłacić i odesłać osoby do ośrodków w innych miejscowościach za oplata uiszczana przez gminę.
Sanocka bedzie oddana do ruchu po zakończeniu rewitalizacji plyty rynku.
BRATKI
Gdy zwróciłem uwage na wyrzucanie w bloto pieniędzy na sadzenie bratków przed zbliżającymi sie przymroskami- odpowiedz p, burmistrza "sadzenie kwiatów jest zgodne z harmonogramem realizacji zadania. Zieleń bedzie zmieniana w ciagu roku czterokrotnie. Bez komentarza.
Osobno ustosunkuję się do przedstawianych projektów uchwał, ale nie dzisiaj, jestem troche tym boksowaniem zmeczony, Pozdrawiam. |
|