Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
dealz2
Kategorie wiadomości: · Społeczne · Gospodarcze · Sportowe · Policyjne · Kulturalne · Polityczne

Dodaj artykuł

Płacimy za artykuły! Zobacz warunki współpracy! Zostań dziennikarzem strzyzowiak.pl!

VII Zlot Militarny w Stępinie - impreza jakiej jeszcze nie było!

W Stępinie na terenach kamieniołomu przy schronie kolejowym w dniach 22 i 23 sierpnia odbył się VII Zlot Militarny "Anlage Sud VII". Tegoroczna impreza w Stępinie wśród kilku zebranych przez nas opinii wywarła niesamowite wrażenie widzów. Ludzie z różnych stron Polski, którzy przybyli do Stępiny szczególnie podkreślają perfekcyjną organizację kulminacyjnego punktu imprezy - rekonstrukcję "Bitwy pod Falaise", która odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

rekonstrukcja bitwy pod Falaise

Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się w sobotnie południe o godz. 12 od prezentacji Grup Rekonstrukcji Historycznej. Zobaczyć można było wystawę pojazdów z okresu II wojny światowej a wśród nich: niemiecki czołg średni Panzerkampfwagen IV, Dodge 62, Jeep Willys a także M29 Weasel. Odbyła się też wystawa prac i kolekcji z okresu II Wojny Światowej, stoiska regionalne.

wojna stępina

(fot. Dariusz Zagórski)

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, konkursów i zabaw. W niedzielę o godz. 17 nastąpił kulminacyjny punkt imprezy - inscenizacja batalistyczna "Bitwa pod Falaise". Rekonstrukcja nie mogłaby się odbyć bez udziału Stowarzyszeń i Grup Rekonstrukcji Historycznej. W VII Zlocie Militarnym w Stępinie po stronie "alianckiej" udział wzięły - Stowarzyszenie Historyczne "Wielka Czerwona Jedynka", SRH "45th Infantry Division", GRH "Karpaty", GRH "Krwawe Koszule" i GRH "Siedemnasty". Po stronie "wojsk Osi" udział brały - GRH "Pionier 39", GRH "Panzer Lehr", GRH Reichshof", GRH "San", GRH KG "Adler" oraz GRH KG "Edelweiss". Rekonstrukcja w Stępinie odbyła się w 65 rocznicę bitwy pod Falaise, która przebiegała w dniach 8-22 sierpnia 1944 r.

wojna stępina

(fot. Dariusz Zagórski)

Falaise to miasto w północnej Francji, które stało się głównym punktem bitwy stoczonej między wojskami alianckimi w tym polskiej 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka a wycofującymi się oddziałami niemieckimi. Polska 1 Dywizja Pancerna odpierała silne niemieckie uderzenia na froncie o długości 7 km do 21 sierpnia wieczorem, gdy nadeszła kanadyjska 4 dywizja pancerna. Walki ustały 22 sierpnia. Polska dywizja wzięła do niewoli 5.650 niemieckich żołnierzy, zniszczyła 70 czołgów, 500 pojazdów mechanicznych i 100 dział. Straty 1 dywizji pancernej wyniosły 446 zabitych, 1.501 rannych, 150 zaginionych, oraz ok. 100 czołgów. Scenografia i organizacja rekonstrukcji wywarła niesamowite wrażenie wśród licznych widzów, którzy mimo opadów deszczu i niezbyt udanej pogody licznie przybyli do Stępiny.

"Wielkie brawa dla organizatorów tego wydarzenia. To było rewelacyjne widowisko, coś wspaniałego! W pewnej chwili poczułem się jakbym uczestniczył w prawdziwej wojnie. Szczególnie podobały mi się wojenne pojazdy - podkreśla pan Marcin z Olsztyna.

"Jestem w Stępinie już po raz czwarty. Pierwszy raz byłem na IV Zlocie i wtedy jeśli mnie pamięć nie myli odbyła się rekonstrukcja, w której walczyły ze sobą wojska radzieckie z niemieckimi. Od tamtego czasu przyjeżdżam do Stępiny co roku. Ta dzisiejsza rekonstrukcja jaką zobaczyłem jest najlepszą z dotychczasowych, które były do tej pory. Jestem pod wielkim wrażeniem scenografii. Prawdziwy majstersztyk to ten przygotowany domek, który wyglądał jak prawdziwy - stwierdza pan Andrzej z Tarnowa.

wojna stępina

(fot. Dariusz Zagórski)

wojna stępina

(fot. Dariusz Zagórski)

"Interesuję się historią i powiem Panu, że dawno już nie widziałem tak perfekcyjnie zorganizowanej rekonstrukcji ze znakomitą scenografią. Zauważyłem bardzo wiele alianckich pojazdów, których nie jestem w stanie zliczyć a przy tym widziałem u ludzi zachwyt nad elementami pirotechnicznymi. Pełno błota, z którym grupy rekonstruktorów zupełnie nie miały problemów. Te mundury, militaria a do tego żołnierze ocierający się z błota to był dla wielu widzów niesamowity obraz jak z filmu wojennego - zauważył pan Robert ze Starego Sącza.

"Czytałem w gazecie, że był jakiś konflikt wójta gminy z dzierżawcą tego schronu i byłem ciekawy jak to teraz wszystko wygląda, bo byłem tu jak pierwszy raz organizowano ten zlot. Tak z ciekawości przyjechałem, bo w gazetach różne rzeczy piszą. Przyjechałem, zobaczyłem schron i rzeczywiście w środku nie wygląda to doskonale. Brakuje mi nadal profesjonalnego przewodnika i trochę wygląda to dziwnie, że przez tyle lat nikt o taki szczegół nie zadbał. Zlot Militarny to jednak nie tylko zwiedzanie schronu i muszę szczerze pogratulować, bo jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji i przebiegu rekonstrukcji. Podejrzewam, że sporo osób, które przyjechały na tegoroczną rekonstrukcję nie żałowały, że tu przybyły, bo było co oglądać - mówi pan Tomasz z Sanoka.

 

wojna w stępninie

(fot. Dariusz Zagórski)

Organizatorem VII Zlotu Militarnego był Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku przy wsparciu Urzędu Gminy Frysztak, Stowarzyszenia "Fundusz Promocji i Rozwoju Gminy Frysztak" oraz Stowarzyszenia "Pasjonaci Munduru i Pamięci. Honorowy patronat nad imprezą objęli senator RP Zdzisław Pupa, poseł na Sejm RP Grażyna Gęsicka, poseł na Sejm RP Stanisław Ożóg, Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta, Starosta Strzyżowski Robert Godek oraz Uniwersytet Rzeszowski. Patronatem medialnym imprezę objęli Gazeta Codzienna Super Nowości, Polskie Radio Rzeszów, Miesięcznik Gazeta Frysztacka, portal Historii Ożywionej Dobroni.pl oraz portal Valkiria.net.

wojna w stępninie

(fot. Dariusz Zagórski)

W połowie września 2004 roku, w grupie ludzi zajmującej się promocją Gminy Frysztak, zrodził się pomysł zorganizowania zlotu militarnego przy schronie kolejowym w Stępinie. Pomysł ten zyskał aprobatę i wsparcie ze strony Wójta Gminy Frysztak. W organizację zlotu włączyło się Stowarzyszenie Fundusz Rozwoju i Promocji Ziemi Frysztackiej a także Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku. Ustalono, że optymalnym terminem przedsięwzięcia będzie pierwszy weekend października. Do współpracy zaproszono Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Galicja", która poprzez kontakty z właścicielami sprzętu wojskowego, zaprzyjaźnionymi kolekcjonerami i znawcami militariów pomogła w zorganizowaniu sprzętu i wyposażeniu gablot wystawowych. Grupa ta odpowiadała również za rekonstrukcję bitwy. Pracy było dużo ponieważ trzeba było także zatroszczyć się o bazę gastronomiczno-noclegową, przygotowanie parkingów, zorganizowanie służb porządkowych oraz o wiele innych drobniejszych, a niezbędnych szczegółów. Impreza od tamtej pory zyskuje ogromne zainteresowanie wśród ludzi i jest organizowana cyklicznie co roku. Tegoroczny VII Zlot Militarny w Stępinie został uznany przez wiele osób (także przez rekonstruktorów) za najlepszy z dotychczasowych.

Wielkie brawa dla organizatorów!

Przygotował: Tomasz Bysiewicztbysiewicz, 27-08-2009, odsłon: 12914

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Komentarze
Natalia Raś
04-10-2009, 21:03:33, IP: 94.232.xxx.x
SUPER zdięcia
Ostatnie tematy na forum dyskusyjnym
Najbliższe wydarzenia
Termin wydarzenia: od 28-11-2023 do 05-12-2023
Od 5 listopada galeria Strzyżowa otwarta.

Termin wydarzenia: od 21-03-2021 do 31-03-2021
Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej to kampania promocyjna Ministerstwa Obrony Narodowej mająca na celu zachęcić kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Pierwszy krok można zrobić na dwa sposoby: zgłosić się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, lub złożyć wniosek za pomocą portalu rekrutacyjnego zostańżołnierzem.pl.

Termin wydarzenia: od 20-01-2021 do 30-04-2021
Udostęniamy prośbę o przekazanie 1% z podatku dochodowego na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.  

Termin wydarzenia: od 15-06-2020 do 19-06-2020
  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe   Rekrutacja odbędzie się w dniach od 15.06.2020r. do 19.06.2020r. w godz. 12.00-17.00      

Termin wydarzenia: od 15-03-2020 do 26-04-2020
Spływ odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2020 r. na odcinku:  Bratkówka - Frysztak - Wiśniowa –  Strzyżów 38 km. Spływ ma charakter sportowo-rekreacyjny, a jego głównym celem jest promocja kajakarstwa, zdrowego stylu życia oraz miejscowości naszego regionu położonych wzdłuż trasy spływu  jako miejsc atrakcyjnych turystycznie
Losowa randka
prezes780724 45
- mężczyzna
- Romans
poznam dziewczynę
Ostatnio dodane ogłoszenia
Praca od zaraz - obsługa szkoły narciarskiej
Pilnie poszukujemy od zaraz osoby do pracy przy obsłudze szkoły narciarskiej i snowboardowej w sezonie zimowym 2023/24 Zakres obowiązków: • Obsługa klientów szkoły • Obsługa maila i telefonu szkoły • Planowanie i rezerwowanie czasu pracy instruktorów Oferujemy: • Pracę od zaraz do zakończeni...
Szczegóły ogłoszenia
Zespół na wesele na imprezę firmową przyjęcie prymicyjne Warszawa mazowieckie Make Me Feel
Zespół Make Me Feel cieszy się dużym zainteresowaniem w branży muzycznej. Pięcioosobowy zespół muzyczny młodych utalentowanych zawodowych muzyków. Śpiewają w nim niezastąpieni wokaliści Żaneta i Eryk. Dwa silne, czyste głosy, zwane damsko-męskim duetem małżeńskim.   Swoją działalność artystyczną ś...
Lokalizacja: Warszawa
Szczegóły ogłoszenia
Dyplomy czeladnicze, mistrzowskie, kursy UDT
Oferujemy dyplomy i świadectwa Matura, Świadectwo liceum, technikum Dyplom ukończenia studiów wszystkie Dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia, dyplom z tytułem zawodowym licencjat, magister inżynier Dyplomy Czeladnicze i Mistrzowskie. Dokumenty zalegalizowane, z wpisem. tel. +44 075...
Cena: 1 900
Szczegóły ogłoszenia
Sprzedam meble używane w bardzo dobrym stanie.
Sprzedam meble używane w bardzo dobrym stanie. Witryna i komoda Witryna szer. 130cm Wys.220cm+wieniec 3cm Głębokość.65cm Komoda szer.122cm Wysokość. 90cm Głębokość 50cm Stan bardzo dobry. Każdy mebel po 250zł Cena do negocjacji. Odbiór osobisty w Brzozowie Brzozów gmina Brzozów, powiat...
Lokalizacja: Brzozów
Szczegóły ogłoszenia
Sprzedam meble używane w bardzo dobrym stanie.
Sprzedam meble używane w bardzo dobrym stanie. Witryna i komoda Witryna szer. 130cm Wys.220cm+wieniec 3cm Głębokość.65cm Komoda szer.122cm Wysokość. 90cm Głębokość 50cm Stan bardzo dobry. Każdy mebel po 250zł Cena do negocjacji. Odbiór osobisty w Brzozowie Brzozów gmina Brzozów, powiat...
Lokalizacja: Brzozów
Szczegóły ogłoszenia
Domek Drewniany Letniskowy Całoroczny o wymiarach 4m/6m
Producent Domków prezentuje nowy dwupoziomowy domek o powierzchni 24 m2 (4m/6m) do samodzielnego montażu. Posiada estetyczne i staranne wykonanie, z możliwością dostosowania do dowolnego wymiaru według życzenia klienta. Domek jest przeznaczony zarówno na letnią rezydencję, jak i do użytku przez c...
Cena: 30 500
Lokalizacja: Rzeszów
Szczegóły ogłoszenia
Remonty od A do Z
Remonty mieszkań, łazienek, kuchni, glazura, podłogi, instalacje. Wieloletnie doświadczenie.
Cena: 100
Szczegóły ogłoszenia
Remonty od A do Z
Remonty mieszkań, łazienek, kuchni, glazura, podłogi, instalacje. Wieloletnie doświadczenie.
Cena: 100
Szczegóły ogłoszenia
Nowoczesne domy parterowe Strzyżów - Brzeżanka
Kameralne osiedle nowoczesnych domów parterowych zlokalizowane w spokojnej, pełnej zieleni okolicy, jednocześnie z bliskim dostępem do miasteczka powiatowego. Topowa lokalizacja na obrzeżach Strzyżowa pośród urokliwych krajobrazów oraz licznych miejsc do spacerów czy wycieczek rowerowych. ...
Cena: 599 000
Lokalizacja: Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
murarze i cieśle do Niemiec i Austrii
Poszukujemy doświadczonych murarzy i cieśli do pracy na terenie Niemiec i Austrii. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, zakwaterowanie, stałą pracę. Wymagamy minimum 3 letniego doświadczenia popartego dokumentami (świadectwa pracy lub umowy). CV proszę przesłać na biuro@ruben-bau.eu Tel: 534188717, 5...
Cena: 20 000
Szczegóły ogłoszenia
Łuparka świdrowa
Sprzedam łuparke świdrową do drzewa, stan bdb. Solidnie wykonana, świder fi 100 z wymienną końcówka, mało używana. Więcej info na tel. 732 702 689
Cena: 900
Lokalizacja: Domaradz
Szczegóły ogłoszenia
Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 4m/7m
Producent Domków oferuję nowy piętrowy domek do samodzielnego montażu 28m2 4m/7m. Ładne i estetyczne wykonanie. Wykonamy dla ciebie każdy wymiar. Domek letniskowy/całoroczny do samodzielnego montażu / montaż prosty z instrukcją i możliwością kontaktu telefonicznego podczas montażu. Wykona...
Lokalizacja: Rzeszów
Szczegóły ogłoszenia
Ostatnio dodane firmy
WOOP Automotive
WOOP Automotive to polska spółka, która w 2018 roku założyła pierwszy w Polsce marketplace motoryzacyjny dla klientów biznesowych - woopauto.com. Od tamtego czasu platforma sprzedażowa WOOPAUTO znacznie ewoluowała. Aktualnie oferuje kilka milionów części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych, do motocykli i pojazdów rolniczych, opony, akcesoria motoryzacyjne oraz wyposażenie warsztatów ...
Szczegóły firmy
Wiercenie studni głębinowych JANPOL gwarancja wody
F.P.H.U. JANPOL zajmuje się kompleksową obsługą studni głębinowych, głównie na terenie Podkarpacia.Naszą specjalizacją jest wiercenie studni głębinowych dla gospodarstw indywidualnych oraz dla firm.Odwierty wykonujemy w każdym terenie, nawet w ciężko dostępnych miejscach, niezależnie od pory roku.Zaletą studni głębinowej jest pozyskiwanie wody z głęboko położonych warstw wodonośnych oraz niskie ko...
Szczegóły firmy
Parkiety Sarna
Parkiety Sarna to firma z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się głównie w wykonywaniu podłóg drewnianych we wszystkich jej odmianach: parkiety, mozaiki czy deski podłogowe. Doświadczeni pracownicy sprawą, że wykonana usługa będzie spełniała oczekiwania klienta. Ponadto wykonujemy również montaż schodów drewnianych oraz różnego rodzaju usługi stolarskie. Firma zajmuje się również ...
Szczegóły firmy
Kraty pomostowe, nierdzewne,stopnie schodowe
Od 2000 r. firma Sakostal prowadzi działalność handlową w zakresie zaopatrzenia, doradztwa technicznego i dostaw krat pomostowych, stopni schodowych, podestów stalowych. Oferujemy m.in : - kraty zgrzewane - kraty pomostowe prasowane (wciskane) - kraty kartonowe - kraty żaluzjowe - kraty security mesh - kraty off-shore - kraty do ruchu kołowego - kraty regałowe - kraty nacinane - serrated...
Szczegóły firmy
Rolmat Rzeszów - Rolety dzień i noc Rzeszów
Rolmat to sklep oferujący wysokiej jakości rolety rzymskie oraz moskitiery plisowane. Każdy klient może liczyć na fachowe doradztwo oraz pomoc podczas doboru produktu. Wysoka jakość materiałów a także szczegółowe wykonanie to gwarancja zadowolenia. Szczegółowe informacje na temat oferty można uzyskać na stronie internetowej. Nie czekaj i zamów już dziś! Atrakcyjne ceny czekają na ciebie!
Szczegóły firmy
pr project
Dla każdego Klienta tworzymy oryginalną i zwartą strukturę niestandardowych rozwiązań. Dla Twojej Firmy przygotujemy: strategie pr i ja zrealizujemy, napiszemy materiał prasowy, opracujemy strategie działania w social media, poprowadzimy konta w mediach społecznościowych, zrealizujemy wydarzenie. Przygotujemy strategię działania w ramach wypromowania produktu lub usługi. Wykonamy i zrealizujemy...
Szczegóły firmy
Menu
 

 
Aktualności
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
aktualności nie są aktualne niestety...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Wyniki Lotto
Ciekawy przepis
LODY MAKOWE
6 żółtek 200 g cukru 400 ml zimnej śmietany 4 płaskie łyżki masy makowej (można zastąpić rozgniecionymi malinami, truskawkami itp.) miód Do żół...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
grudzień, 2023
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij