Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Kategorie wiadomości: · Społeczne · Gospodarcze · Sportowe · Policyjne · Kulturalne · Polityczne

Dodaj artykuł

Płacimy za artykuły! Zobacz warunki współpracy! Zostań dziennikarzem strzyzowiak.pl!

Przede wszystkim Podkarpacie - wywiad z europosłem Tomaszem Porębą - Artykuł sponsorowany

Koniec kadencji w Parlamencie Europejskim to czas podsumowań. Można śmiało powiedzieć, że pana działalność upłynęła pod znakiem przybliżania Europy mieszkańcom Podkarpacia. Potwierdzają to chociażby uliczne bilbordy, na których widać pana w otoczeniu kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy mieli okazje dzięki panu wyjechać na staże do Brukseli.
tporeba

Od samego początku mojej działalności w Parlamencie Europejskim podkreślałem, że zależy mi na promowaniu polskiej młodzieży w Europie. Przez całą kadencję miałem przyjemność pracować z ponad setką ambitnych, utalentowanych osób z Podkarpacia - o ich wysokich kompetencjach najlepiej świadczy fakt, że wielu z nich znalazło potem pracę w unijnych instytucjach czy na Podkarpaciu.
Chciałbym jednak podkreślić, że ostatnie lata to nie tylko staże, ale także wiele zorganizowanych lub współorganizowanych przeze mnie na Podkarpaciu konkursów dla młodzieży na temat Unii Europejskiej, konkursów patriotycznych, historycznych, językowych, zawodów sportowych w ramach których blisko 500 młodych ludzi wyjechało na kilkudniowe wycieczki do Belgii. Byłem także organizatorem turniejów piłkarskich, w tym -co mnie niezmiernie cieszy - bardzo popularnego wakacyjnego Turnieju Piłkarskiego Dzikich Drużyn z Podkarpacia, w którym wzięło udział ponad 2 tysiące młodych ludzi. Ponadto młodzież z Mielca, Jarosławia i Przemyśla brała udział w turniejach piłkarskich w Brukseli, gdzie grała ze swoimi rówieśnikami z tamtejszego klubu piłkarskiego Anderlecht. Wiele satysfakcji dało mi również umożliwienie wyjazdu do Belgii kilku trenerom z podkarpackich klubów na staże trenerskie w Standard Liège, gdzie mieli szansę na zbieranie doświadczeń dotyczących metod pracy w zachodnim klubie.

Ale stawia pan nie tylko na młodych. Do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego zapraszał pan nie tylko ich. Co starał się pan przez to osiągnąć?

Należymy do Unii Europejskiej i poprzez te zaproszenia chciałem przybliżyć mieszkańcom Podkarpacia znaczenie członkostwa w unijnych strukturach - jak funkcjonują instytucje UE, w jaki sposób zapadają decyzje, które mają wpływ na nasze codzienne życie. To tu rozstrzygają się takie sprawy jak unijny budżet czy dopłaty dla polskich rolników. Trzeba także podkreślić, że większość prawa stanowionego przez polski parlament pochodzi właśnie z Brukseli. Warto wiedzieć, na czym polegają mechanizmy funkcjonowania unijnych instytucji, bo dzięki temu łatwiej jest zabiegać o nasze interesy.

Promocja Europy wśród mieszkańców regionu to tylko jedna strona pana działalności. Podczas mijającej kadencji starał się pan także przybliżać Podkarpacie Europie, czego przykładem była choćby wystawa malarstwa Beksińskiego. Co jeszcze udało się osiągnąć w tym zakresie?

Jednym z głównych celów mojej pracy w PE była promocja Podkarpacia za granicą. Oprócz wspomnianej już wystawy prac Zdzisława Beksińskiego zorganizowałem także m.in. degustację podkarpackich win i potraw regionalnych czy wystawę o Polakach z Podkarpacia, w tym m.in. rodzinie Ulmów, którzy oddali życie ratując Żydów podczas II wojny światowej. Zależało mi nie tylko na pokazaniu naszego regionu przez pryzmat sztuki, kultury czy znakomitej żywności, ale także poprzez heroizm jego mieszkańców. Ważne były również konferencje poświęcone budowie szlaku Via Carpathia i utworzeniu strategii makroregionalnej dla regionu Karpat, które wskazywały na strategiczne położenie Podkarpacia i potrzebę podjęcia działań na rzecz zintensyfikowania jego rozwoju.
 
- A czy w samym Parlamencie Europejskim jest możliwość o podkarpackie interesy? O co konkretnie zabiegał pan podczas mijającej kadencji?  
 
Oczywiście. Wywodzę się z kolejarskiej rodziny, dlatego też rozumiem ogromne znaczenie infrastruktury transportowej dla rozwoju regionu. Udało się obronić przed likwidacją linię kolejową Dębica-Mielec-Ocice - powstał również już plan modernizacji tej linii. Dla Podkarpacia ogromnym bodźcem byłby rozwój infrastruktury. Z mojej inicjatywy udało się złożyć w październiku 2013 roku poprawkę wpisującą całą trasę Via Carpathia (w tym jej podkarpacki odcinek, czyli S-19) do sieci głównych dróg europejskich. Zabrakło, niestety, wsparcia ze strony rządu Donalda Tuska.
W kontekście dostępności komunikacyjnej chciałbym również wspomnieć o programie Move on Green, który udało mi się sprowadzić na Podkarpacie - jest to unijny projekt, którego głównym celem jest rozwój infrastruktury transportowej na obszarach peryferyjnych. Move on Green umożliwia wymianę doświadczeń między różnymi regionami UE, co pomaga podkarpackim samorządom.

Niedawno Komisja Europejska podjęła decyzję o wznowieniu certyfikacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Co to oznacza dla Podkarpacia?

Bardzo się cieszę, że po wielu miesiącach starań i licznych spotkaniach z przedstawicielami Komisji Europejskiej, które podejmowałem wspólnie z nowymi władzami województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem, możemy z radością powiedzieć: było warto. Podkarpacie nie straci środków w wysokości 841 mln zł. Dystrybucja funduszy była poważnie zagrożona przez ubiegłoroczną aferę korupcyjną w naszym województwie. Od blisko roku wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie w Komisji Europejskiej i to przyniosło sukces. Unijne fundusze nie wrócą do Brukseli, ale zostaną na Podkarpaciu, gdzie wierzę, że zostaną dobrze spożytkowane. Teraz należy je przekazać wszystkim beneficjentom tak, aby mogli jak najszybciej rozpocząć zaplanowane inwestycje.

Bardzo istotny problem stanowią nowe unijne przepisy, które ograniczają poziom zawartości substancji smolistych w wędlinach. To poważny cios w polskich producentów. Czy istnieje jeszcze szansa na zmianę niekorzystnych przepisów?

Od kilku miesięcy wraz z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Komitecie Obrony Wędlin Tradycyjnie Wędzonych walczymy o możliwość produkcji wędlin według tradycyjnych polskich receptur. Rozporządzenie Komisji Europejskiej, które ma wejść w życie we wrześniu bieżącego roku znacznie obniża zawartość substancji smolistych w wędlinach, a nałożone przez KE limity są nie do spełnienia dla wielu zakładów. W tej sprawie spotkałem się z unijnym komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgiem, który zapewnił, że Komisja Europejska jest gotowa przysłać do Polski specjalny zespół techniczny w celu pomocy polskim przedsiębiorcom. Warunkiem jest jednak inicjatywa polskiego rządu. Niestety, mimo licznych apeli kierowanych przez Komitet i przeze mnie rząd Donalda Tuska nadal nie wystąpił do Komisji Europejskiej.

O co ewentualnie pan będzie walczył, jeśli w zbliżających się wyborach ponownie zdobędzie pan mandat europosła?

Jeśli mieszkańcy Podkarpacia ponownie obdarzą mnie swoim zaufaniem chciałbym kontynuować prace na rzecz wspomnianej już strategii makroregionalnej dla Karpat a więc programu ukierunkowanego na uruchomienie specjalnych funduszy dla regionu Karpat, do którego przecież Podkarpacie należy jak również ponowić starania o budowę szlaku Via Carpathia. Chciałbym także dalej rozwijać system staży dla podkarpackiej młodzieży oraz podejmować kolejne działania na rzecz promocji Podkarpacia w Brukseli.

 

 

 

 

Materiał wyemitowany jako artykuł sponsorowany.Administrator, 07-05-2014, odsłon: 1467

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Ostatnie tematy na forum dyskusyjnym
Najbliższe wydarzenia
Termin wydarzenia: od 28-11-2023 do 05-12-2023
Od 5 listopada galeria Strzyżowa otwarta.

Termin wydarzenia: od 21-03-2021 do 31-03-2021
Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej to kampania promocyjna Ministerstwa Obrony Narodowej mająca na celu zachęcić kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Pierwszy krok można zrobić na dwa sposoby: zgłosić się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, lub złożyć wniosek za pomocą portalu rekrutacyjnego zostańżołnierzem.pl.

Termin wydarzenia: od 20-01-2021 do 30-04-2021
Udostęniamy prośbę o przekazanie 1% z podatku dochodowego na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.  

Termin wydarzenia: od 15-06-2020 do 19-06-2020
  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe   Rekrutacja odbędzie się w dniach od 15.06.2020r. do 19.06.2020r. w godz. 12.00-17.00      

Termin wydarzenia: od 15-03-2020 do 26-04-2020
Spływ odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2020 r. na odcinku:  Bratkówka - Frysztak - Wiśniowa –  Strzyżów 38 km. Spływ ma charakter sportowo-rekreacyjny, a jego głównym celem jest promocja kajakarstwa, zdrowego stylu życia oraz miejscowości naszego regionu położonych wzdłuż trasy spływu  jako miejsc atrakcyjnych turystycznie
Losowa randka
David123 41
- mężczyzna
- Długotrwały związek
40 letni facet z Rzeszowa
Ostatnio dodane ogłoszenia
Kierowca kat C+E
Zatrudnię kierowcę, więcej informacji pod numerem telefonu 504035975 Darek.
Lokalizacja: Podkarpackie Lubelskie
Szczegóły ogłoszenia
Kogut slimka
Mam na sprzedaż koguta tamtego rocznego
Cena: 30
Szczegóły ogłoszenia
Glazurnik i terakota
Dzień dobry Wykonuje remonty łazienek Czyli płytki. współpraccuje również z hydraulikami i elektrykami . Łazienki od a do z Wykończeniowa również lecz na takie remonty zazwyczaj nie mam czasu . Konkurencyjne ceny I losowanie po wycenie możliwość uzyskania rabatu od 5 do 15 % na całość wyk...
Cena: 111
Lokalizacja: Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Całoroczny Drewniany Domek Letniskowy 4x6 m z Desek 15 mm
Oferujemy domek całoroczny do samodzielnego montażu, który można złożyć przy pomocy prostej instrukcji oraz z wsparciem telefonicznym. Konstrukcja wykonana jest z certyfikowanej szkieletowej ramy, co zapewnia wysoką wytrzymałość. Istnieje możliwość zastosowania różnych rodzajów ocieplenia, co pozwal...
Cena: 33 000
Lokalizacja: cała Polska
Szczegóły ogłoszenia
Pracownik Produkcji – obróbka elementów kamiennych
Job Innovation Sp. z o.o. to profesjonalna Agencja Zatrudnienia wpisana do KRAZ pod numerem 10332. Obecnie dla naszego Klienta w Polsce poszukujemy osób na stanowisko: Pracownik Produkcji – obróbka elementów kamiennych Miejsce pracy: Lutcza Zakres obowiązków: - obróbka elementów kamiennych...
Lokalizacja: Lutcza
Szczegóły ogłoszenia
Naprawa przedsionki camping szycie parasole altany pokrycia łodzie cabrio
Naprawiamy przedsionki do przyczep campingowych, Szyjemy oraz naprawiamy parasole piwne , pawilony oraz altanki ogrodowe na wzór starych. Szyjemy oraz naprawiamy pokrycia na łodzie zwykle plandeki oraz Cabrio Bimini. Wszywamy długie zamki do przedsionków kempingowych (oryginalne takie jaki...
Lokalizacja: Kolno
Szczegóły ogłoszenia
Wykończenia wnętrz
Witam, oferuję usługi w zakresie wykończenia wnętrz, domów, mieszkań, lokali użytkowych i mieszkań deweloperskich. Zakres prac to układanie płytek: -łazienki, kuchnie, salony, schody, balkony, tarasy -kamień i tynki dekoracyjne -układanie paneli podłogowych -zabudowa karton gips -sufity podwie...
Cena: 1
Lokalizacja: Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Do wynajęcia lokal w sklepie Zielony Koszyk
Posiadamy do wynajęcia lokal w sklepie Zielony Koszyk ul. Zawale 16 w Strzyżowie. Lokal składa się z dwóch lokali które można połączyć. Powierzchnia lokalu 50m2 każdy plus korytarz 23m2 Cena 3500 zł netto.
Cena: 3 500
Lokalizacja: ul. Zawale 16, Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Projekt "Lepsze Perspektywy"
[size= 9pt; font-family: Tahoma, sans-serif; color: red; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial]CHCESZ SIĘ PRZEKWALIFIKOWAĆ, NABYĆ NOWE UMIEJĘT...
Lokalizacja: Rzeszów
Szczegóły ogłoszenia
Projekt "Lepsze Perspektywy"
[size= 9.0pt; font-family: 'Tahoma',sans-serif; color: red; background: white]CHCESZ SIĘ PRZEKWALIFIKOWAĆ, NABYĆ NOWE UMIEJĘTNOŚCI ORAZ ZWIĘKSZYĆ SWOJE SZANSE NA AWANS LUB SUKCES ZAWODOWY?[/size][size= 9.0pt; font-family: 'Tahoma',sans-serif; color: #183d7d] Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w ...
Lokalizacja: Rzeszów
Szczegóły ogłoszenia
Ford Focus
Sprzedam samochód Ford Focus mk II po lifcie 2008r 1.6 benzyna 115kM czarny metalik samochód od niepalacej kobiety czysty zadbany szanowany garażowany zakonserwowany proszę o kontakt na nr tel
Cena: 12 800
Lokalizacja: Jasło
Szczegóły ogłoszenia
LAST MINUTE - Wakacje Na Mazurach - Dom z Atrakcjami Tylko Dla Państwa
Noclegi na Mazurach, najpiękniejszym zakątku Polski. Mówią, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. My uważamy, że jak wybierzesz – tak odpoczniesz. Dlatego, planując wakacje w domach do wynajęcia na Mazurach, warto wybrać mądrze. Do dyspozycji naszych gości oddajemy dwa komfortowe obiekty, Jasmin...
Lokalizacja: Ełk
Szczegóły ogłoszenia
Ostatnio dodane firmy
WOOP Automotive
WOOP Automotive to polska spółka, która w 2018 roku założyła pierwszy w Polsce marketplace motoryzacyjny dla klientów biznesowych - woopauto.com. Od tamtego czasu platforma sprzedażowa WOOPAUTO znacznie ewoluowała. Aktualnie oferuje kilka milionów części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych, do motocykli i pojazdów rolniczych, opony, akcesoria motoryzacyjne oraz wyposażenie warsztatów ...
Szczegóły firmy
Wiercenie studni głębinowych JANPOL gwarancja wody
F.P.H.U. JANPOL zajmuje się kompleksową obsługą studni głębinowych, głównie na terenie Podkarpacia.Naszą specjalizacją jest wiercenie studni głębinowych dla gospodarstw indywidualnych oraz dla firm.Odwierty wykonujemy w każdym terenie, nawet w ciężko dostępnych miejscach, niezależnie od pory roku.Zaletą studni głębinowej jest pozyskiwanie wody z głęboko położonych warstw wodonośnych oraz niskie ko...
Szczegóły firmy
Parkiety Sarna
Parkiety Sarna to firma z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się głównie w wykonywaniu podłóg drewnianych we wszystkich jej odmianach: parkiety, mozaiki czy deski podłogowe. Doświadczeni pracownicy sprawą, że wykonana usługa będzie spełniała oczekiwania klienta. Ponadto wykonujemy również montaż schodów drewnianych oraz różnego rodzaju usługi stolarskie. Firma zajmuje się również ...
Szczegóły firmy
Kraty pomostowe, nierdzewne,stopnie schodowe
Od 2000 r. firma Sakostal prowadzi działalność handlową w zakresie zaopatrzenia, doradztwa technicznego i dostaw krat pomostowych, stopni schodowych, podestów stalowych. Oferujemy m.in : - kraty zgrzewane - kraty pomostowe prasowane (wciskane) - kraty kartonowe - kraty żaluzjowe - kraty security mesh - kraty off-shore - kraty do ruchu kołowego - kraty regałowe - kraty nacinane - serrated...
Szczegóły firmy
Rolmat Rzeszów - Rolety dzień i noc Rzeszów
Rolmat to sklep oferujący wysokiej jakości rolety rzymskie oraz moskitiery plisowane. Każdy klient może liczyć na fachowe doradztwo oraz pomoc podczas doboru produktu. Wysoka jakość materiałów a także szczegółowe wykonanie to gwarancja zadowolenia. Szczegółowe informacje na temat oferty można uzyskać na stronie internetowej. Nie czekaj i zamów już dziś! Atrakcyjne ceny czekają na ciebie!
Szczegóły firmy
Studio Dekoracji Okolicznościowych www.DEKORACJE4u.pl
Studio Dekoracji Okolicznościowych oferuje swoim klientom szeroki zakres usług dekoratorskich jak i pełno atrakcji eventowych. Dekorujemy kościoły, sale, plenery, urodziny, imprezy firmowe. Posiadamy wiele atrakcji weselnych ale i nie tylko: fontanny czekoladowe, fotobudki, videobudki, budka slow motion, wytwornice dymu ciężkiego, baniek i wiele innych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynk...
Szczegóły firmy
Menu
 

 
Aktualności
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Bardzo prosimy o aktualizację i wręcz sprostowanie błędnych danych dotyczących tunelu schronowego pod Żarnowską Górą, który ...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Wyniki Lotto
Ciekawy przepis
Sos z czarnych oliwek
20 czarnych oliwek bez pestek, 60 ml wywaru z drobiu, 2 ząbki czosnku, 3 filety anchois, kilka posiekanych kaparów, 100 ml oliwy, sól, p...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
lipiec, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij