Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Kategorie wiadomości: · Społeczne · Gospodarcze · Sportowe · Policyjne · Kulturalne · Polityczne

Dodaj artykuł

Płacimy za artykuły! Zobacz warunki współpracy! Zostań dziennikarzem strzyzowiak.pl!

Polacy do urn!

Już w najbliższą niedzielę, 7 czerwca, będziemy wybierać naszych europarlamentarzystów. Niestety wielu Polaków uważa, że są to wybory drugiej kategorii – niewiele od nich zależy, niczego nie zmienią, więc nie warto odwiedzać lokal wyborczy. Wygląda na to, że frekwencja wyborcza będzie wyjątkowo niska – pesymiści twierdzą, że może nawet poniżej 20%.

flaga europy

Wydaje się, że zdanie to podzielają również politycy wszystkich opcji – kampania do Europarlamentu jest wyjątkowo niemrawa, nudna i nieciekawa. Właściwie to jej nie ma. A jeżeli już jest, poruszane są tematy krajowe, o Parlamencie Europejskim wspomina się rzadko.

Skoro politycy robią niewiele by przekonać wyborców, że warto 7 czerwca zagłosować, obowiązek informowania społeczeństwa o Parlamencie Europejskim, jego zadaniach, kompetencjach i samych wyborach wzięły na siebie liczne organizacje pozarządowe.
Jedną z akcji zachęcających Polaków do głosowania jest akcja Koalicji na Rzecz Gromadnego Udziału w Eurowyborach, która ogłosiła konkurs na Pępek Europy – tytuł uzyska gmina, w której frekwencja będzie najwyższa. O tej inicjatywie pisze też na swoim blogu Konrad Niklewicz (zainteresowanym sprawami PE polecam szczególnie).
Pomysł godny wsparcia – właśnie poprzez oddanie głosu w wyborach.

Kto pojedzie do Brukseli?

Odpowiedź wcale nie jest prosta, bo i sposób wyłonienia eurodeputowanych jest dość skomplikowany. Wyborcy głosują w 13 okręgach, które odpowiadają obszarowi jednego lub dwóch okręgów. Tylko Warszawa stanowi osobny okręg wyjęty z województwa mazowieckiego.

Głosy liczone są w komisjach obwodowych, potem przez komisje rejonowe i okręgowe płyną do Państwowej Komisji Wyborczej. Ta będzie podawać wyniki cząstkowe po podliczeniu głosów z ok. 25%, 50%, 75% i 95% komisji obwodowych.

Ale droga do wskazania konkretnego nazwiska posła Eoroparlamentu jest jeszcze daleka. Najpierw uzyskamy informacje o poparciu konkretnych list wyborczych, potem po podliczeniu wszystkich głosów PKW ogłosi, które partie przekroczyły 5% próg poparcia. To właśnie pomiędzy te partie zostanie podzielone 50 mandatów należne Polsce.
Aby ustalić, ile mandatów przypada każdej z tych list komisja skorzysta z metody d'Hondta premiującej większe ugrupowania. Ale to jeszcze nie wszystko, to zaledwie półmetek.

Kolejną zagadką są okręgi, w których te mandaty zdobędą partie. I tu pojawia się magiczne słowo frekwencja. Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego premiuje regiony, w których głos oddana więcej głosów. W przeliczaniu tego komisja skorzysta z metody - Hare-Niemeyera. Teraz będzie już wiadomo, jaka część głosów z całego kraju padła w danym okręgu. I na tej podstawie, mówiąc w uproszczeniu, okręgi aktywne dostaną eurodeputowanych, a bierne ich stracą.

Może się więc zdarzyć tak, że któryś z okręgów pozostanie bez mandatu. Taka sytuacja miałaby miejsce gdyby w danym okręgu udział w wyborach wzięła mała liczba osób, a żaden z komitetów nie uzyska znaczącej przewagi. Nie oznacza to jednak, że głosy oddane przez wyborców na konkretny komitet wyborczy przepadną – dadzą one mandat temu komitetowi, ale w innym okręgu. Możliwe jest więc, że głos oddany na Podkarpaciu może ostatecznie wesprzeć kandydata ze Śląska czy Mazowsza.

O tym kto konkretnie będzie nas reprezentował w PE dowiemy się dopiero na końcu – będą to osoby, które w swoim okręgu uzyskały najlepszy wynik, niezależnie od miejsca na liście wyborczej.

Oficjalne wyniki PKW ogłosi we wtorek 9 czerwca.

Do czego nam potrzebny ten Parlament Europejski?

PE współdecyduje o około 2/3 spraw, które reguluje unijne prawo: rynku wewnętrznym, ochronie środowiska, imigracji, transporcie, zdrowiu. By Unia wprowadziła jakieś nowe przepisy, konieczna jest zgoda trzech instytucji: Komisji Europejskiej (jedyna ma prawo inicjatywy ustawodawczej), Parlamentu i Rady, czyli krajów członkowskich UE. Niejednokrotnie zdarzało się, że Parlament odrzucał lub znacznie przerabiał projekty przysłane przez Komisję. W ostatniej kadencji najgłośniej było o zmianach, które wprowadził do tzw. dyrektywy usługowej. Komisja chciała zliberalizować tę dziedzinę, by firmy z praktycznie wszystkich branż mogły bez żadnych dodatkowych pozwoleń i papierków świadczyć usługi w innym, niż własny kraju UE. To okazało się nie do przyjęcia dla wielu "starych" członków UE. Obawiały się konkurencji "nowych". Parlament rozwodnił treść dyrektywy, a część branż w ogóle z niej wyłączył

Są dziedziny - np. rolnictwo - które pochłania lwią część budżetu UE, a Parlament nie może wpływać na nie. To się zmieni po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego.

Eurodeputowani mają też wpływ na skład Komisji Europejskiej. Zatwierdzają jej przewodniczącego (wskazanego przez kraje UE), a potem całą Komisję. Np. w 2004 r. nie zgodzili się na włoskiego kandydata na komisarza Rocco Buttiglione z powodu jego antygejowskich wypowiedzi.

Europarlament musi też zgodzić się na każde rozszerzenie Unii, a w sprawach zagranicznych i innych stara się wywierać presję polityczną.

Na kogo zagłosować?

Odpowiedź na to pytanie każdy musi znaleźć sam. Możemy tylko zachęcić by głos był oddany w poparciu jakiegoś kandydata, a nie przeciw innemu, jak to się ostatnimi czasy często w Polsce odbywa.

Jeżeli nie macie jeszcze swojego typu zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych, na których można dowiedzieć się czegoś o kandydatach na europosłów, m.in. Kandydaci2009.pl,
Nasz-parlament.pl. Znaleźć tam można wypełnione przez kandydatów kwestionariusze z opisem programu, znajomości języków obcych i celów, jakie chcą zrealizować w PE. Podstawowe informacje o wszystkich kandydatach na europarlamentarzystów znaleźć można także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W wyborze odpowiedniego kandydata, którego poglądy są zbieżne z naszymi, pomóc mogą testy zamieszczone na Glosuje.com.pl, Latarnikwyborczy.pl, Euprofiler.eu i Votematch.eu.

Zespół strzyzowiak.pl życzy wszystkim wyborcom tylko dobrych i mądrych wyborów.

Anna Zielińska

annazielinska@strzyzowiak.plAdministrator, 04-06-2009, odsłon: 2971

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Ostatnie tematy na forum dyskusyjnym
Najbliższe wydarzenia
Termin wydarzenia: od 28-11-2023 do 05-12-2023
Od 5 listopada galeria Strzyżowa otwarta.

Termin wydarzenia: od 21-03-2021 do 31-03-2021
Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej to kampania promocyjna Ministerstwa Obrony Narodowej mająca na celu zachęcić kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Pierwszy krok można zrobić na dwa sposoby: zgłosić się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, lub złożyć wniosek za pomocą portalu rekrutacyjnego zostańżołnierzem.pl.

Termin wydarzenia: od 20-01-2021 do 30-04-2021
Udostęniamy prośbę o przekazanie 1% z podatku dochodowego na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.  

Termin wydarzenia: od 15-06-2020 do 19-06-2020
  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe   Rekrutacja odbędzie się w dniach od 15.06.2020r. do 19.06.2020r. w godz. 12.00-17.00      

Termin wydarzenia: od 15-03-2020 do 26-04-2020
Spływ odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2020 r. na odcinku:  Bratkówka - Frysztak - Wiśniowa –  Strzyżów 38 km. Spływ ma charakter sportowo-rekreacyjny, a jego głównym celem jest promocja kajakarstwa, zdrowego stylu życia oraz miejscowości naszego regionu położonych wzdłuż trasy spływu  jako miejsc atrakcyjnych turystycznie
Losowa randka
David123 41
- mężczyzna
- Długotrwały związek
40 letni facet z Rzeszowa
Ostatnio dodane ogłoszenia
Wynajem domu
Witam Szukam do wynajęcia dom jednorodzinny w okolicach . Strzyżów Wiśniowa , Markuszowa
Lokalizacja: Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Szukam pracy
POMOC BIUROWA, ADMINISTRACYJNA, ATRAKCYJNEJ, ZADBANEJ, ZGRABNEJ SZEFOWEJ. JA 40 LETNI PRZYSTOJNY MGR ADMINISTRACJI PO WSPIA . OBECNIE PRACUJE I MIESZKAM W RZESZOWIE. POSIADAM PRAWO JAZDY KAT B CZYNNE I BADANIA SANEPIDOWSKIE DO CELÓW SPOŻYWCZYCH. DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W ZAKRESIE : 1) ADMINISTR...
Cena: 4 300
Lokalizacja: Rzeszów, powiat strzyżowski
Szczegóły ogłoszenia
Szukam pracy i fajnej szefowej w zakresie n/w lub innym
POMOC BIUROWA, ADMINISTRACYJNA, ATRAKCYJNEJ, ZADBANEJ, ZGRABNEJ SZEFOWEJ. JA 40 LETNI PRZYSTOJNY MGR ADMINISTRACJI PO WSPIA . OBECNIE PRACUJE I MIESZKAM W RZESZOWIE. POSIADAM PRAWO JAZDY KAT B CZYNNE I BADANIA SANEPIDOWSKIE DO CELÓW SPOŻYWCZYCH. DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE W ZAKRESIE : 1) ADMINISTR...
Cena: 4 300
Lokalizacja: powiat Strzyżów, Rzeszów
Szczegóły ogłoszenia
Seat Toledo 1.9TDI 2002
Stan seata dobry,wsiadać i jeździć,sprawna klimatyzacja
Cena: 4 500
Szczegóły ogłoszenia
Sprzedaż Części do aut dostawczych i ciężarowych. Oleje i smary. Kosmetyki samochodowe
Sklep Motoryzacyjny RV Service w Jasienicy Rosielnej zaprasza: Części do aut dostawczych oraz ciężarowych Hydraulika siłowa / zakuwanie węży Nowoczesne oleje dla motoryzacji rolnictwa i przemysłu Diagnostyka komputerowa maszyn budowlanych i sprzętu rolniczego Kosmetyki samochodowe Wymiana opon...
Lokalizacja: Jasienica Rosielna
Szczegóły ogłoszenia
Inkasent odczytów gazomierzy
Dzień dobry Zatrudnię osobę do odczytów gazomierzy na terenie Strzyżowa i okolic praca może być dodatkowa więcej informacji pod numerem tel 530 054 560
Cena: 2 000
Szczegóły ogłoszenia
Pomoc do osoby starszej.
Szukam kogos na stale(z autem)do pomocy dla babci(babcia sprawna umyslowo i fizycznie). Praca 2-3 razy w tygodniu (Krasna, kolo Lutczy, dlatego tylko z autem). Pomoc:zakupy, ugotowanie obiadu, troche posprzatac i przy umyciu. Tylko zdecydowane osoby! Dojazd placony rowniez, jako czas pracym. Prosze ...
Lokalizacja: Krasna
Szczegóły ogłoszenia
Sprzątaczka biurowa Strzyżów
Firma ARMA , lider w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz utrzymania czystości zatrudni : Sprzątaczkę biurową w Strzyżowie Praca od poniedziałku do piątku na pół etatu od 15 do 19 Utrzymanie czystości, pomieszczeń biurowych , Wymagania: Orzeczenie o niepełnosprawności, Oferuje...
Cena: 2 150
Lokalizacja: Strzuzów
Szczegóły ogłoszenia
Praca Delikatesy Szubryt Strzyżów
Aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko: Kasjer - Sprzedawca Miejsce pracy: Strzyżów Poszukujemy osób, które: - cenią stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę - są uczciwe i lubią pracę z ludźmi - mają pozytywne nastawienie - są optymistyczne i uśmiechnięte Zakres obowiązków: -...
Cena: 3
Lokalizacja: Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Sprzedam Opla Astra H. Rocznik 2005
Opel Astra H Sprzedam Opla Astra H. Diesel, 1.9 CDTI, 120 KM. Skrzynia 6 biegów. Przebieg 271 000 km. Rocznik 2005, grudzień. W moim posiadaniu od 2011r. Kupiłem z przebiegiem 156000 km. Kraj pochodzenia Polska. Badania techniczne do 11/2024. Ubezpieczenie do 10/2024. Do 2022 roku garażow...
Cena: 6 900
Lokalizacja: Rzeszów
Szczegóły ogłoszenia
Zrównoważone zarządzanie - szkolenia dla pracodawców i pracowników
Zapraszamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego do wzięcia udziału w darmowych szkoleniach w ramach realizacji Projektu "Zrównoważone zarządzanie - szkolenia dla pracodawców i pracowników". Oferujemy: Szkolenia do wyboru; „Zarządzanie różnorodnością” lub „Zarządzani...
Lokalizacja: województwo podkarpackie
Szczegóły ogłoszenia
Nowy VAPE SHOP w Strzyżowie
Zapraszamy wszystkich Vapowców do nowego sklepu typu Vape shop w Strzyżowie. Posiadamy Wszystkie smaki liquidów z serii Dark line, Oraz wszystkie smaki z serii Vbar. Grzałki, ustniki, e-papierosy, baterie, ładowarki, aromaty, shoty, longfile, premixy. Łukasiewicza 31 ( dawne źródełko)
Lokalizacja: Łukasiewicz 31 38-100 Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Ostatnio dodane firmy
WOOP Automotive
WOOP Automotive to polska spółka, która w 2018 roku założyła pierwszy w Polsce marketplace motoryzacyjny dla klientów biznesowych - woopauto.com. Od tamtego czasu platforma sprzedażowa WOOPAUTO znacznie ewoluowała. Aktualnie oferuje kilka milionów części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych, do motocykli i pojazdów rolniczych, opony, akcesoria motoryzacyjne oraz wyposażenie warsztatów ...
Szczegóły firmy
Wiercenie studni głębinowych JANPOL gwarancja wody
F.P.H.U. JANPOL zajmuje się kompleksową obsługą studni głębinowych, głównie na terenie Podkarpacia.Naszą specjalizacją jest wiercenie studni głębinowych dla gospodarstw indywidualnych oraz dla firm.Odwierty wykonujemy w każdym terenie, nawet w ciężko dostępnych miejscach, niezależnie od pory roku.Zaletą studni głębinowej jest pozyskiwanie wody z głęboko położonych warstw wodonośnych oraz niskie ko...
Szczegóły firmy
Parkiety Sarna
Parkiety Sarna to firma z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się głównie w wykonywaniu podłóg drewnianych we wszystkich jej odmianach: parkiety, mozaiki czy deski podłogowe. Doświadczeni pracownicy sprawą, że wykonana usługa będzie spełniała oczekiwania klienta. Ponadto wykonujemy również montaż schodów drewnianych oraz różnego rodzaju usługi stolarskie. Firma zajmuje się również ...
Szczegóły firmy
Kraty pomostowe, nierdzewne,stopnie schodowe
Od 2000 r. firma Sakostal prowadzi działalność handlową w zakresie zaopatrzenia, doradztwa technicznego i dostaw krat pomostowych, stopni schodowych, podestów stalowych. Oferujemy m.in : - kraty zgrzewane - kraty pomostowe prasowane (wciskane) - kraty kartonowe - kraty żaluzjowe - kraty security mesh - kraty off-shore - kraty do ruchu kołowego - kraty regałowe - kraty nacinane - serrated...
Szczegóły firmy
Rolmat Rzeszów - Rolety dzień i noc Rzeszów
Rolmat to sklep oferujący wysokiej jakości rolety rzymskie oraz moskitiery plisowane. Każdy klient może liczyć na fachowe doradztwo oraz pomoc podczas doboru produktu. Wysoka jakość materiałów a także szczegółowe wykonanie to gwarancja zadowolenia. Szczegółowe informacje na temat oferty można uzyskać na stronie internetowej. Nie czekaj i zamów już dziś! Atrakcyjne ceny czekają na ciebie!
Szczegóły firmy
Studio Dekoracji Okolicznościowych www.DEKORACJE4u.pl
Studio Dekoracji Okolicznościowych oferuje swoim klientom szeroki zakres usług dekoratorskich jak i pełno atrakcji eventowych. Dekorujemy kościoły, sale, plenery, urodziny, imprezy firmowe. Posiadamy wiele atrakcji weselnych ale i nie tylko: fontanny czekoladowe, fotobudki, videobudki, budka slow motion, wytwornice dymu ciężkiego, baniek i wiele innych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynk...
Szczegóły firmy
Menu
 

 
Aktualności
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Za mało aktualności generalnie spoko lecz słabo jak na razie to przędzie. Zresztą jak wszystko w strzyżowie.

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Wyniki Lotto
Ciekawy przepis
ALABAMA
40ml wódki Finlandia 4 jagody 1 - 2 łyżeczki cukru 10ml soku z limonki W szklance rozkruszyć jagody z cukrem, dolać wódkę i sok z limon...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
czerwiec, 2024
pnwtśrczptsbnd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij