Dodaj ogłoszenie   Twoje konto   Napisz wiadomość   Kontakt     Zaloguj
Blogi Forum dyskusyjne Gry i rozrywka Filmy Galeria zdjęć Wzory dokumentów Przepisy kulinarne Randki ze Strzyżowa i podkarpacia Kamerki online Kalendarz Imprez firmy Strzyżów ogłoszenia Strzyżów Strona główna portalu strzyzowiak.pl
Kategorie wiadomości: · Społeczne · Gospodarcze · Sportowe · Policyjne · Kulturalne · Polityczne

Dodaj artykuł

Płacimy za artykuły! Zobacz warunki współpracy! Zostań dziennikarzem strzyzowiak.pl!

To już ponad 100 lat! - Zarys dziejów szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie

Współczesne realia społeczne i gospodarcze sprawiają, że rośnie ranga kształcenia zawodowego i technicznego. Coraz większym powodzeniem cieszą się szkoły ponadgimnazjalne, nie tylko stwarzające dalsze perspektywy edukacji, ale także oferujące konkretny zawód.

szematyzm strzyżów

(Dokument - Szkoła Przemysłowa Uzupełniająca)





W szkołach takich, co w pełni zrozumiałe, ceni się fachowość i nowoczesność. Niebagatelne znaczenie ma jednak także tradycja, wynikająca z zakorzenienia danej szkoły w historii środowiska. Jest ona bowiem fundamentem, dającym poczucie stabilizacji, a jednocześnie stwarzającym możliwość dokonania ocen i porównań. Warto więc, dążąc ku przyszłości, spojrzeć od czasu do czasu w przeszłość. Zwłaszcza, jeżeli pojawiają się nowe informacje, pozwalające wzbogacić dotychczasową wiedzę.

Zagadnieniem historii szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie zająłem się w ubiegłym roku, biorąc udział w redagowaniu księgi jubileuszowej, przygotowywanej z okazji Jubileuszu 50 – lecia Technikum Ekonomicznego w Strzyżowie. Na podstawie dostępnych mi wówczas źródeł, początki zinstytucjonalizowanego szkolnictwa zawodowego umieściłem w latach II wojny św. Później jednak w moim posiadaniu znalazły się nowe źródła, które pozwoliły tę cezurę znacząco cofnąć w czasie. Na ich podstawie udało mi się ustalić, że historia szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie sięga swymi korzeniami końca pierwszej dekady XX wieku, a więc jeszcze czasów, gdy ziemie polskie znajdowały się pod zaborami. Dokumentem w pełni uzasadniającym takie stwierdzenie jest „Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem”.

Jest to swego rodzaju rocznik austriacki wydawany w latach 1782 – 1914 po niemiecku, a od 1870 roku także w języku polskim. Znajdziemy tam przede wszystkim nazwiska cesarsko – królewskich urzędników różnych szczebli oraz wykaz różnego rodzaju instytucji, w tym szkół.

I właśnie w jednym z tych szematyzmów, datowanym na rok 1909, znajdujemy zapis o istniejącej w Strzyżowie szkole przemysłowej uzupełniającej. Wynika z niego również, że delegatem Rady szkolnej krajowej był wówczas Józef Chuchla, a delegatem Wydziału krajowego Wilhelm Zajączkowski.

Nie udało mi się dotrzeć do bliższych szczegółów na temat jej funkcjonowania w Strzyżowie, warto jednak przyjrzeć się, z jakim rodzajem szkoły mamy tutaj do czynienia.

Główne ośrodki naukowe ówczesnej Galicji to Kraków i Lwów. Działały tam także wyższe szkoły przemysłowe, kształcące kadrę do pracy w różnych zawodach i posiadające rozbudowaną strukturę organizacyjną. Najniższą kategorią szkół technicznych były uzupełniające szkoły przemysłowe. Ich powstanie związane było z dokształcaniem terminatorów rzemieślniczych. Ordynacja przemysłowa z 1897 r. zobowiązywała ich do uczęszczania na zajęcia do szkół uzupełniających. Uczeń podlegał temu obowiązkowi bez względu na wiek, dopóki nie ukończył drugiej klasy z wynikiem pozytywnym.
Najważniejszymi wykładanymi przedmiotami oprócz języka polskiego i religii, były rysunki, rachunki, rachunkowość przemysłowa oraz stylistyka przemysłowa.

Zapewne taką właśnie szkołą była pierwsza w Strzyżowie placówka edukacyjna o charakterze zawodowym. Jej funkcjonowanie w dwudziestoleciu międzywojennym potwierdzają dwa dokumenty. Jednym z nich jest świadectwo ukończenia tejże szkoły przez pochodzącego ze Strzyżowa Władysława Kołodzieja, datowane na rok 1919. Kolejny dokument, to należący do Józefa Soi z Łętowni „Dyplom na czeladnika”, wydany w roku 1925. Potwierdza on, że jego posiadacz uczył się zawodu kowalskiego u majstra Franciszka Korabiowskiego, a także, że uczęszczał on do szkoły przemysłowej uzupełniającej w Strzyżowie. Nie dotarłem do dokumentów potwierdzających funkcjonowanie tej szkoły w latach późniejszych, wolno jednak przypuszczać, że działała ona do wybuchu II wojny światowej.

Jeśli chodzi o szkolnictwo kształcące do wykonywania konkretnego zawodu, to warto na pewno wspomnieć o istniejącym w Strzyżowie w latach 1923 – 1926 Prywatnym Seminarium Nauczycielskim, którego inicjatorką i dyrektorką była Maria Piterowa. Jego istnienie potwierdza notatka dotycząca zjazdu absolwentek tejże szkoły, który odbył się w roku 1931.

Ciągłość istnienia szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie została w pewnym sensie zachowana w latach II wojny światowej. Wtedy to właśnie, w ramach organizowanego przez Polaków tajnego nauczania, przeprowadzono w Strzyżowie, jako element oświaty dla dorosłych, korespondencyjny kurs spółdzielczy.

W 1942 roku, dekretem władz okupacyjnych powołano w Strzyżowie „szkołę przemysłową”, w ramach której w 9 klasach uczyło się 182 uczniów. Zapewne to o tej szkole wspomina dokument, który jest umową najmu pomieszczeń dla innej tworzonej wówczas w Strzyżowie szkoły – Publicznej Zawodowej Szkoły Rolniczej.

Obydwie miały w myśl umowy korzystać z pomieszczeń w tym samym budynku. Kierownikiem Szkoły Rolniczej był Władysław Ziobro, natomiast Szkołą Zawodową kierował inż. Henryk Woźniacki. Zorganizowano także pięciomiesięczny kurs księgowości, na którym w dwóch klasach naukę pobierało 97 uczniów.

W pierwszych latach powojennych ideę szkolnictwa zawodowego realizowało w Strzyżowie utworzone 1 września 1944 roku przez Bolesława Wójcikiewicza Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie.

Początkowo była to szkoła prywatna, jednak już od 1946 roku, na mocy decyzji Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie, funkcjonowała ona jako Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Handlowe gminy zbiorowej w Strzyżowie i edukowała uczniów w 4 klasach gimnazjum kupieckiego i 2 klasach liceum handlowego.

Innym przykładem funkcjonowania szkolnictwa zawodowego była nowa szkoła zawodowa pod nazwą Średnia Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, administrowana przez Wydział Oświaty Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Rzeszowie. Była to szkoła przeznaczona dla dziewcząt, a jej zapleczem gospodarczym była licząca 49 ha, tzw. „resztówka” majątku rolnego w Strzyżowie.

Szybszy i bardziej wszechstronny rozwój szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie rozpoczął się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Przebiegał on wielotorowo.

Na 10 października 1961 roku datowane jest zarządzenie Ministra Oświaty „w sprawie otwarcia Technikum Ekonomicznego w Strzyżowie” z mocą od 1 września tegoż roku. Na jego podstawie został utworzony pierwszy oddział Technikum Ekonomicznego przy Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie, którego dyrektorem był wtedy mgr Karol Ryndak.

1 września 1962 roku, mocą aktu erekcyjnego Ministra Oświaty rozpoczęła w Strzyżowie działalność dokształcająca Zasadnicza Szkoła Handlowa, kształcąca sprzedawców. Nieco ponad rok później, 5 września 1963 roku utworzono pierwszą klasę Technikum Ekonomicznego dla pracujących, do którego w pierwszym dniu przybyło ponad 50 kandydatów. Funkcjonowało ono do roku 1969.

Formalnie rzecz ujmując, od 1962 roku w Strzyżowie istniał zespół szkół, w skład którego wchodziły: Liceum Ogólnokształcące, Technikum Ekonomiczne i Zasadnicza Szkoła Handlowa.

Od 1965 roku Technikum Ekonomiczne, decyzją władz oświatowych, stało się odrębną i samodzielną placówką oświatową z własną kadrą kierowniczą. Zajęcia odbywały się w oddanym w tymże roku do użytku nowym budynku, zwanym później potocznie „Ekonomikiem”. Jej pierwszym dyrektorem został mgr Józef Mieszkowicz, który pełnił tę funkcję do roku 1973.

Przemiany społeczno – gospodarcze, zachodzące w Strzyżowie i okolicach wymogły niejako poszerzenie oferty edukacyjnej w dziedzinie szkolnictwa zawodowego. Powstające zakłady pracy potrzebowały wykwalifikowanych pracowników i umożliwiały praktyczną naukę zawodu. Powstał dogodny grunt do utworzenia nowej szkoły. W 1969 roku na mocy zarządzenia Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie utworzono więc dokształcającą Zasadniczą Szkołę Zawodową, kształcącą w zawodach „stolarz” oraz „ślusarz – mechanik”. Określenie „dokształcająca” oznaczało, że uczniowie, jako pracownicy młodociani, zatrudnieni w okolicznych zakładach pracy, byli przez nie oddelegowywani do szkoły, celem uzyskania stosownego wykształcenia.

Kolejne zmiany następowały niemal rok po roku. Od 1972 roku rozpoczęło funkcjonowanie Technikum Drzewne na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, poszerzając i tak już dosyć bogatą ofertę kształcenia.

W sierpniu roku 1973 szkoła otrzymała  zarządzenie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie o utworzeniu Liceum Zawodowego w Strzyżowie.

W ten sposób w roku szkolnym 1973/1974 w Strzyżowie istniały 4 typy szkół o charakterze zawodowym: Technikum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Handlowa i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Całością zarządzał nowy dyrektor –  mgr Tadeusz Zdybek. Po jego odejściu w roku 1975, funkcję tę objął mgr inż. Stanisław Urbanik.

Kolejnym krokiem w stronę poszerzenia zawodowej oferty edukacyjnej było utworzenie w roku szkolnym 1976/1977 Średniego Studium Zawodowego o kierunku mechanicznym.

Ważną zmianę strukturalną przyniósł rok 1977. Z dniem 1 stycznia wszystkie strzyżowskie szkoły średnie zostały połączone w Zespół Szkół, którego dyrektorem został mgr Mieczysław Cynarski. Jego zastępcami zostali mgr Maria Niemiec i Antoni Wójcik. W skład Zespołu Szkół weszły: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Liceum Rolnicze i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Trzy dekady, które upłynęły od utworzenia Zespołu Szkół do jego rozdzielenia, oznaczały szereg zmian zarówno w bazie lokalowej, jak i w ofercie kształcenia. 14 października 1978 do użytku nowy obiekt szkolny, wybudowany nakładem 12 mln złotych. Co prawda zaistniał on jako nowy budynek dla Liceum Ogólnokształcącego, ale w kolejnych latach z jego pomieszczeń (aula, biblioteka, stołówka, a także sale lekcyjne) korzystali uczniowie wszystkich typów szkół. Ta sama sytuacja dotyczyła także oddanej kilka lat wcześniej do użytku sali gimnastycznej.

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przyniósł Polsce metamorfozę polityczną i gospodarczą. Nie mogło to oczywiście pozostać bez wpływu na ofertę edukacyjną Zespołu Szkół w Strzyżowie, zwłaszcza w odniesieniu do szkolnictwa zawodowego. Zmiany na rynku pracy sprawiły, że niektóre kierunki kształcenia przestały się cieszyć zainteresowaniem uczniów kończących naukę w szkole podstawowej. Dlatego też stopniowo ulegały likwidacji Liceum Rolnicze i Liceum Zawodowe. Niejako próbą wypełnienia tej pustki było powołanie Liceum Profilowanego, które obecnie jednak również znika z oferty edukacyjnej. Z kolei postęp techniczny wymusił potrzebę kształcenia w bardziej nowoczesnych kierunkach, stąd w ofercie technikum oprócz ekonomisty i handlowca pojawił się także technik mechanik, technik pojazdów samochodowych oraz technik informatyk.

W tym czasie zmieniło się także kierownictwo Zespołu Szkół. Funkcję dyrektora sprawowali kolejno: mgr Tadeusz Marek (1991 – 1998), mgr Zofia Zając (1998 – 1999). W XXI wiek Zespół Szkół w Strzyżowie wchodził, gdy jego dyrektorem był mgr Andrzej Kruczek (1999 – 2008).

Pod jego zarządem dokonano szeregu modernizacji, o czym świadczy między innymi nowoczesny wygląd budynku „Ekonomika”, który otrzymał nowy dach i elewację, a także hali sportowej, również docieplonej i zaopatrzonej w nowe pokrycie dachowe.

W stworzonej w 1977 roku formie organizacyjnej szkolnictwo zawodowe funkcjonowało do roku 2009, kiedy to decyzją władz Powiatu Strzyżowskiego ze struktur Zespołu Szkół wydzielono Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, będące odtąd samodzielną jednostką oświatową. W roku szkolnym poprzedzającym rozdzielenie szkół funkcje dyrektora sprawował mgr Zbigniew Hołówko (2008 – 2009). Pomimo formalnego rozdziału szkół we wspólnym użytkowaniu pozostała biblioteka szkolna oraz sala gimnastyczna. Ze struktur Zespołu Szkół wyodrębniono także komórkę administracyjną (kadry, księgowość), która działa obecnie jako Powiatowy Zespół Ekonomiczno - Administracyjny Szkół.

Nowym dyrektorem Zespołu Szkół w Strzyżowie został mgr inż. Adam Witek, a jego zastępcą mgr Ewa Konieczkowska. Z dniem 1 września 2010 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie. Zmiana ta podyktowana była między innymi wspomnianym już wydzieleniem liceum ogólnokształcącego ze struktur Zespołu Szkół. Skutkiem takiego posunięcia było powstanie szkoły nastawionej głównie na kształcenie w zawodach technicznych.

W chwili obecnej strukturę Zespołu współtworzą: technikum, zasadnicza szkoła zawodowa i liceum uzupełniające po ZSZ (w systemie dziennym i zaocznym).

Technikum kształci w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz technik informatyk i technik agrobiznesu. Po zdaniu egzaminu maturalnego, absolwent otrzymuje świadectwo maturalne. Zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe gwarantuje uzyskanie tytułu technika w danym zawodzie.

W toku kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej uczeń nabywa wiadomości i umiejętności niezbędne do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz wykonywania zawodu lub prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Absolwent ma możliwość kontynuowania nauki w liceum lub technikum uzupełniającym.

 

Reasumując. Szkolnictwo zawodowe w Strzyżowie ma ponad stuletnią tradycję, choć nie funkcjonowało w sposób ciągły w ramach jednej instytucji. Na jego kształt miało wpływ kilka czynników, z których najważniejsze to:
- realia historyczne i polityczne (rozbiory, okupacja niemiecka, rzeczywistość Polski stalinowskiej i czasów PRL i w końcu transformacja ustrojowa lat 90. XX wieku),
- przemiany w gospodarce i przemyśle, niosące zapotrzebowanie na określony typ fachowego pracownika,
- otoczka społeczna, czyli zaangażowanie się środowiska lokalnego w tworzenie, rozwój i funkcjonowanie szkoły na danym terenie.
- osobowość ludzi pełniących w szkole funkcje kierownicze, którzy swoim zaangażowaniem i autorytetem budowali jej pozycję w środowisku,
- praca nauczycieli i wychowawców, których postawa skłaniała kolejne pokolenia uczniów do wyboru kształcenia w danej szkole.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki są dowodem na to, że szkolnictwo zawodowe w Strzyżowie nie funkcjonowało w oderwaniu, lecz współtworzyło i współtworzy nadal historię i rzeczywistość naszej Małej Ojczyzny.

Na koniec kilka wyjaśnień. Zaprezentowane wyżej rozważania na temat historii szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie są jedynie zarysem, wymagającym dalszego uzupełniania i wzbogacania o kolejne fakty, w miarę pojawiania się nowych źródeł. Pełniejszą wersję znaleźć można w „Księdze Jubileuszowej”, wydanej z okazji 50 – lecia Technikum Ekonomicznego w Strzyżowie.

Kluczowych ustaleń dotyczących początków szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie udało mi się dokonać między innymi dzięki kopiom dokumentów udostępnionych przez Pana Adama Kluskę (świadectwo z 1919r. notka o seminarium nauczycielskim oraz kopia umowy najmu, zawierająca informacje o szkołach zawodowych w czasie II wojny św.) Dokumenty czeladnicze Józefa Soi mogłem skopiować dzięki uprzejmości jego córki – słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie niedawno miałem przyjemność dzielić się swoją wiedzą na temat historii szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie. Natomiast możliwość wnikliwego, a jednocześnie komfortowego badania kolejnych tomów „Szematyzmu...” w domowych pieleszach zawdzięczam Panu Wiesławowi Złotkowi, który wskazał mi na wspaniałe źródło informacji, jakim są biblioteki cyfrowe. Wszystkim wymienionym wyżej Osobom składam serdeczne podziękowania. Natomiast wszystkich Czytelników posiadających jakiekolwiek informacje, pozwalające poszerzyć stan wiedzy na temat szkolnictwa zawodowego w Strzyżowie, proszę o kontakt.



KALENDARIUM ROZWOJU SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO W STRZYŻOWIE
- 1909 – Szkoła Przemysłowa Uzupełniająca,
- 1923 – 1926 - Prywatne Seminarium Nauczycielskie,
- 1942 – Szkoła Przemysłowa (utworzona przez władze okupacyjne),
- 1942 – Publiczna Zawodowa Szkoła Rolnicza (utworzona przez władze okupacyjne),
- lata II wojny św. - korespondencyjny kurs spółdzielczy w ramach tajnego nauczania),
- 1944 - Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie,
- 1946 - Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Handlowe,
- po II wojnie św. - Średnia Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego,
- 1961 – Technikum Ekonomiczne,
- 1962 - dokształcająca Zasadnicza Szkoła Handlowa, kształcąca w zawodzie „sprzedawca”,
- 1963 – 1969 - Technikum Ekonomiczne dla pracujących,
- 1969 - dokształcająca Zasadnicza Szkoła Zawodowa, kształcąca w zawodach „stolarz” oraz „ślusarz – mechanik”,
- 1972 - zaoczne Technikum Drzewne na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej,
- 1973 - Liceum Zawodowe,
- 1976 - Średnie Studium Zawodowe o kierunku mechanicznym.
- 1977 - Zespół Szkół, w skład którego weszły: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Liceum Rolnicze i Zasadnicza Szkoła Zawodowa,
- 2009 - ze struktur Zespołu Szkół wydzielono Liceum Ogólnokształcące i stał się on na powrót placówką o charakterze techniczno – zawodowym.
- 2010 - szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkól Technicznych w Strzyżowie.

 

Przygotował: Grzegorz Włodyka

 



Administrator, 19-03-2012, odsłon: 5864



Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Ostatnie tematy na forum dyskusyjnym
Najbliższe wydarzenia
Termin wydarzenia: od 28-11-2023 do 05-12-2023
Od 5 listopada galeria Strzyżowa otwarta.

Termin wydarzenia: od 21-03-2021 do 31-03-2021
Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej to kampania promocyjna Ministerstwa Obrony Narodowej mająca na celu zachęcić kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Pierwszy krok można zrobić na dwa sposoby: zgłosić się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, lub złożyć wniosek za pomocą portalu rekrutacyjnego zostańżołnierzem.pl.

Termin wydarzenia: od 20-01-2021 do 30-04-2021
Udostęniamy prośbę o przekazanie 1% z podatku dochodowego na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.  

Termin wydarzenia: od 15-06-2020 do 19-06-2020
  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe   Rekrutacja odbędzie się w dniach od 15.06.2020r. do 19.06.2020r. w godz. 12.00-17.00      

Termin wydarzenia: od 15-03-2020 do 26-04-2020
Spływ odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2020 r. na odcinku:  Bratkówka - Frysztak - Wiśniowa –  Strzyżów 38 km. Spływ ma charakter sportowo-rekreacyjny, a jego głównym celem jest promocja kajakarstwa, zdrowego stylu życia oraz miejscowości naszego regionu położonych wzdłuż trasy spływu  jako miejsc atrakcyjnych turystycznie
Losowa randka
cenart 12
- kobieta

...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Suszarka Electolux PerfectCare 700
[size= 16px]Mam na sprzedaż suszarkę Electrolux Perfect Care 700. Suszarka jest w pełni sprawna sprawna co potwierdza wykonana ekspertyza. Suszarka posiada niewielkie ślady użytkowania oraz widoczne na zdjęciach przerysowanie na drzwiczkach.[/size] [size= 16px] [/size] [size= 16px]Z racji gabarytu...
Cena: 1 300
Lokalizacja: Lutcza
Szczegóły ogłoszenia
Szafa
Sprzedam w stanie idealnym szafę trzy drzwi lustro szuflady dąb Riviera 240/250/60 ty praktycznie nie używana trzeba rozmontować płyta wykonanie bardzo solidne plyta20 km warto i cena przystępna
Cena: 2 000
Lokalizacja: Zyznow
Szczegóły ogłoszenia
Belki rustykalne na wymiar imitujące drewno
Szukasz wyjątkowych rozwiązań do swojego wnętrza? Nasza firma specjalizuje się w produkcji realistycznych imitacji drewna.Oferujemy belki i deski, które dosłownie wyglądają jak naturalne drewno, ale są znacznie bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w montażu.Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ...
Cena: 1
Lokalizacja: cała Polska
Szczegóły ogłoszenia
Kierowca kat. C+E (system 2/2)
Zatrudnię kierowcę kat. C+E (w systemie 2+2) w transporcie międzynarodowym. Jeździmy po Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Siedziba firmy znajduje się w Jasienicy Rosielnej. Więcej informacji pod numerem telefonu 535022734.
Lokalizacja: Jasienica Rosielna
Szczegóły ogłoszenia
Sprzedam mieszkanie w Strzyżowie
Syndyk Masy Upadłości sprzeda z wolnej ręki lokal mieszkalny nr 48, stanowiący odrębną nieruchomość, położony w budynku wielorodzinnym przy ul. Grunwaldzkiej 25 w Strzyżowie za cenę nie niższą niż 260.000,00 zł netto (słownie: dwieście sześćdziesiąt tysięcy złotych). Lokal mieszkalny ma powierzch...
Cena: 260 000
Lokalizacja: Strzyżów, Grunwaldzka 48
Szczegóły ogłoszenia
Domek Letniskowy Drewniany Całoroczny 3m/3m 15mm
Domek letniskowy/całoroczny do samodzielnego montażu / montaż prosty z instrukcją i możliwością kontaktu telefonicznego podczas montażu. Wykonany z konstrukcji szkieletowej certyfikowanej, co wpływa na jego wytrzymałość. Istnieje możliwość zastosowania ocieplenia. Domek z konstrukcją szkieletową ...
Lokalizacja: cała Polska
Szczegóły ogłoszenia
sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym
Zatrudnię sprzedawcę w sklepie motoryzacyjnym. Miejsce pracy: Jasienica Rosielna. Mile widziane osoby z doświadczeniem.
Lokalizacja: Jasienica Rosielna
Szczegóły ogłoszenia
Opieka całodobowa
Szukam opiekunki z zamieszkaniem do osoby nie chodzącej i chorej do obowiązków należałoby toaleta karmienie
Cena: 11 111
Lokalizacja: Strzyżów
Szczegóły ogłoszenia
Robotnik ogólnobudowlany
Firma Dom z Bieszczad zatrudni pracowników na stanowisko: robotnik ogólnobudowlany.Praca stacjonarna i wyjazdowa 50/50. Możliwość wyjazdów za granicę. Wynagrodzenie w zależności od posiadanych umiejętności i doświadczenia. Siedziba firmy: Jasło , ul. Mickiewicza 108 Numer kontaktowy: 609500908 ...
Lokalizacja: Jasło
Szczegóły ogłoszenia
Stolarz , Stolarz meblowy
Firma Dom z Bieszczad zatrudni pracowników z doświadczeniem na stanowisko: stolarz, stolarz meblowy.Produkcja schodów , drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, mebli z drewna i płyt. Praca stacjonarna . Możliwość wyjazdów zagranicznych . Udokumentowane doświadczenie w branży. Siedziba firmy: Jasło ul.Mi...
Lokalizacja: Jasło
Szczegóły ogłoszenia
kierowca kat. B
Zatrudnię kierowcę kat. B w transporcie międzynarodowym. Jeździmy po Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Siedziba firmy znajduje się w Jasienicy Rosielnej. Więcej informacji pod numerem telefonu 535022734.
Lokalizacja: Jasienica Rosielna
Szczegóły ogłoszenia
Lamele drewnopodobne na sufit prosto od producenta
Zapraszamy do poznania naszej oferty lameli sufitowych, które to doskonale imitują drewno, tworząc wyjątkowy charakter wnętrza. [url=https://www.drewnopodobne.net.pl/lamele-sufitowe/]https://www.drewnopodobne.net.pl/lamele-sufitowe/[/url] Wykorzystujemy wysokiej jakości styropian, który po po...
Lokalizacja: cała Polska
Szczegóły ogłoszenia
Ostatnio dodane firmy
WOOP Automotive
WOOP Automotive to polska spółka, która w 2018 roku założyła pierwszy w Polsce marketplace motoryzacyjny dla klientów biznesowych - woopauto.com. Od tamtego czasu platforma sprzedażowa WOOPAUTO znacznie ewoluowała. Aktualnie oferuje kilka milionów części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych, do motocykli i pojazdów rolniczych, opony, akcesoria motoryzacyjne oraz wyposażenie warsztatów ...
Szczegóły firmy
Wiercenie studni głębinowych JANPOL gwarancja wody
F.P.H.U. JANPOL zajmuje się kompleksową obsługą studni głębinowych, głównie na terenie Podkarpacia.Naszą specjalizacją jest wiercenie studni głębinowych dla gospodarstw indywidualnych oraz dla firm.Odwierty wykonujemy w każdym terenie, nawet w ciężko dostępnych miejscach, niezależnie od pory roku.Zaletą studni głębinowej jest pozyskiwanie wody z głęboko położonych warstw wodonośnych oraz niskie ko...
Szczegóły firmy
Parkiety Sarna
Parkiety Sarna to firma z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się głównie w wykonywaniu podłóg drewnianych we wszystkich jej odmianach: parkiety, mozaiki czy deski podłogowe. Doświadczeni pracownicy sprawą, że wykonana usługa będzie spełniała oczekiwania klienta. Ponadto wykonujemy również montaż schodów drewnianych oraz różnego rodzaju usługi stolarskie. Firma zajmuje się również ...
Szczegóły firmy
Kraty pomostowe, nierdzewne,stopnie schodowe
Od 2000 r. firma Sakostal prowadzi działalność handlową w zakresie zaopatrzenia, doradztwa technicznego i dostaw krat pomostowych, stopni schodowych, podestów stalowych. Oferujemy m.in : - kraty zgrzewane - kraty pomostowe prasowane (wciskane) - kraty kartonowe - kraty żaluzjowe - kraty security mesh - kraty off-shore - kraty do ruchu kołowego - kraty regałowe - kraty nacinane - serrated...
Szczegóły firmy
Rolmat Rzeszów - Rolety dzień i noc Rzeszów
Rolmat to sklep oferujący wysokiej jakości rolety rzymskie oraz moskitiery plisowane. Każdy klient może liczyć na fachowe doradztwo oraz pomoc podczas doboru produktu. Wysoka jakość materiałów a także szczegółowe wykonanie to gwarancja zadowolenia. Szczegółowe informacje na temat oferty można uzyskać na stronie internetowej. Nie czekaj i zamów już dziś! Atrakcyjne ceny czekają na ciebie!
Szczegóły firmy
Studio Dekoracji Okolicznościowych www.DEKORACJE4u.pl
Studio Dekoracji Okolicznościowych oferuje swoim klientom szeroki zakres usług dekoratorskich jak i pełno atrakcji eventowych. Dekorujemy kościoły, sale, plenery, urodziny, imprezy firmowe. Posiadamy wiele atrakcji weselnych ale i nie tylko: fontanny czekoladowe, fotobudki, videobudki, budka slow motion, wytwornice dymu ciężkiego, baniek i wiele innych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynk...
Szczegóły firmy
Menu
 

 
Aktualności
Informacje
Sonda
Czy parking na rynku w Strzyżowie powinien być płatny?
Nie, to jest bezcelowe.
Tak, ale opłaty są za wysokie
Tak, w końcu jest wolne miejsce!
Pogoda
Wasze opinie o NAS
Strona ładna, potrzebna, ale chyba niezbyt często aktualizowana...

Więcej
Wyszukiwane tagi
Kursy walut
 
Wyniki Lotto
Ciekawy przepis
SERNIK PULCHNY
75 dag sera, 40 dag cukru, 7 jaj, 10 dag masła, 1 1/2 dag drożdży, 10 dag migdałów, 10 dag rodzynków. Ser zmielony przez maszynkę utrzeć z cukr...
Więcej
Ostatnio dodany film
Skecz studnówkowy
Ostatni blog
Dnia 28-07-2023 o godzinie 12:08 użytkownik WojtunJacek dodał wpis na swoim blogu: Grupa Śpiewacza
Ostatnie komentarze

centrum_dowodzenia_strzyzow

Boks reklamowy

Kalendarz wydarzeń
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Organizujesz imreze, wystawę lub promocję? Dodaj wpis i wypromuj wydarzenie!

Wizytówki
Reklama
Ciekawe linki
facebook strzyzowiak.pl

Gorąca linia - poinformuj Nas o zdarzeniu Napisz do nas... Wyślij

 

 


 O strzyzowiak.pl  Reklama w Strzyzowiak.pl  Prawa autorskie  Patronat medialny  Współpraca z mediami  Pomoc (FAQ)  Redakcja i kontakt     

Copyright ©2009-2014 strzyzowiak.pl,
Korzystanie z Portalu oznacza akceptacją Regulaminu portalu oraz Polityką prywatności RODO

 

Strona strzyzowiak.pl używa plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług, wyświetlania reklam i zbierania statystyk. Korzystając z niej zgadzasz się na ich używanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Zamknij